Amcaoğlu: Enerjinin bütünlüklü çalışma ile yönetilmesini hedefliyoruz

Amcaoğlu: Enerjinin bütünlüklü çalışma ile yönetilmesini hedefliyoruz

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, BRT’de yayınlanan ‘Haber Kritik’ programında enerji ile ilgili yasaların hedefinde enerjinin bütünlüklü çalışma ile bir devlet politikası halinde yönetilmesi, planlanması ve sonucunda da halka arzın söz konusu olduğunu söyledi.

Amcaoğlu, “Artık enerji konusunda da canımızın yanmaması için mevzuatlarda temel anlamda ihtiyaçları belirleyen hareket planları yapacak enerji dairesinin kurulumu; devamında Enerji Üst Kurulu yasasını Meclis’e getirip, yasalaştırmak, enerji ile ilgili tasarrufu ön plana çıkaracak Enerji Verimlilik Yasası’nı ve bunun devamında Kıb-Tek’in 1974’ten beri ellenmeyen iki yasasının güncellenmesi bizim için olmazsa olmazlarımızdandır” dedi.

Bakanlar Kurulu’na bu hafta Enerji Üst Kurulu; önümüzdeki hafta da Enerji Verimlilik Yasa Tasarılarının gönderileceğini söyleyen Amcaoğlu, ilgili yasaların komitede görüşülmesi çalışmalarına bire bir katılarak katkı koyacağını söyledi.

Amcaoğlu, “Bugün neyi tartışıyoruz? Akaryakıt bittiydi, bitmediydi , 3 günlük akaryakıt alındıydı, fiyatı çok fazlaydı. Artık bu kısır döngülerden kurtulmamız lazımve birbirimiz suçlamaktan, eğri yaptı, doğru yaptı demekten vazgeçmemiz için daha kurumsallaşmış bir yapıya kavuşması gerek. Temelleri doğru teşkil edilecek noktada planlıyoruz. Uzmanblar tarafından enerjinin yönetilmesinin yolunu açıyoruz. Bu ülkenin daha fazla kaybedecek zamanı yoktur”dedi.

Bakan Amcaoğlu, enerjide yasal mevzuatları düzenlerken ve hayata geçirme hedefinde kimseyle kavga etmeden, en doğruyu, en iyiyi yapmak için çalıştıklarını ve çalışmaya devem edeceklerini ifade etti.

Amcaoğlu, “Elektrik bu ülkenin sorunudur. Ekim ayında enerji yasalarının Meclis’ten oybirliği ile geçeceğine inanıyorum. Artık bu saatten sonra enerji, bilir kişiler tarafından planlanacak, programlanacak. İlgili daire tarafından gerektiği şekilde hazırlanıp, Bakanlar Kurulu’nda onayı ile birlikte tekrardan hayat bulma şansı elde edilecek. Yoksa biz en az 20 yıl daha enerji noktasındaki ihtiyaçları tartışır olacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır