Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı: ‘Maraş ile ilgili oldu-bitti yaratılmamalı’

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı: ‘Maraş ile ilgili oldu-bitti yaratılmamalı’

‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin Mağusa’nın tellerle çevrili Varoşa bölgesini yerleşime açma ‘tehditleriyle’ ilgili BM Güvenlik Konseyi (BMGS) nezdindeki başvurusu, Güvenlik Konseyi’nin çarşamba günkü toplantısı sırasında basına kapalı olarak gayri resmi görüşüldü.

BMGK üyeleri arasında yapılana gayri resmi istişarelerin ardından BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı, Güney Afrika’nın BM Daimi Temsilcisi Jerry Matjila Konsey üyeleri adına bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Jerry Matjila’nın açıklamasından duyulan memnuniyet ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin çarşamba günü kapalı bir toplantı sırasında Kıbrıs’ın Varoşa ile ilgili Türk tehditlerini görüştüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanlığın açıklamasında, “Güvenlik Konseyi, 550 (1984) και 789 (1992) sayılı kararların önemine ve bu kararlara saygı duyulmasını ihtiyacını tekrarladı ve aynı zamanda, bu kararların ruhunu ve hükümlerini değiştiren ve / veya çelişen eylemlerden kaçınma çağrısında bulundu” denildi.

Açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorununa BMGK kararlarınca belirlenen Kıbrıs sorununa siyasi eşitlik ile adil, kalıcı ve adil bir çözüm bulunması ihtiyacını vurgulayan 2483 (2019) sayılı kararının teyit edildiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?