İngiliz Bakan Rumları kızdırdı

İngiliz Bakan Rumları kızdırdı

Güney Kıbrıs’ta hükümetin büyük ortağı DİSİ, İngiltere’nin Avrupa Bakanı Alan Duncan’ın, ülkesini ve AB’yi bugünkü kötü duruma sürükleyen icraatlarla ilgileneceğine uluslar arası hukuka da, İngiltere ile Güney Kıbrıs arasındaki geleneksel iyi ilişkilere de aykırı açıklamalar yaptığını savundu.

Anamuhalefet AKEL ise Rum Yönetimi’ni “uluslararası toplumun önemli unsurlarının gönülsüz ve kabul edilemez açıklamalarına ve anlattıklarının ikna etmemesine” kafa yormaya çağırdı.AKEL, Güney Kıbrıs’ın sözde münhasır ekonomik bölgedesinki egemenlik haklarıyla ilgili Rum hükümetinin argümanlarının yetersiz kalmasını da eleştirdi.

İngiltere’nin “karşısındakinin bir sömürgesi değil de, bağımsız, egemen, AB üyesi bir devlet olduğunu anlaması gerektiğini” belirten DİKO ise, çoğu kez Türk tezlerini benimsemekle suçladığı İngiltere’nin Rum Yönetimi’ni İngiliz üslerinin statüsünü yeniden müzakere konusu yapmaya çağırdı.

Sosyalist EDEK de, Duncan’ın açıklamasını kınadı ve bu açıklamanın İngiltere’nin Kıbrıs sorunundaki “olumsuz” rolünü bir kez daha açıkça ortaya koyduğu iddiasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?