İsrailli istihbaratçılar, BAE’li şirket için işlerinden ayrılıp Güney Kıbrıs’a gitti

İsrailli istihbaratçılar, BAE’li şirket için işlerinden ayrılıp Güney Kıbrıs’a gitti

İsrail ordusunun teknoloji birimlerinde çalışmış personeller, bir BAE şirketi için, daha iyi ücretler karşılığında Tel Aviv’deki işlerini geri çeviriyor.

Son iki yıldır, İsrailli bir siber istihbarat şirketi büyük bir beyin göçü verdi.

The New York Times’ta yayınlanan 2017 tarihli rapora göre 8 bin 200’den fazla eski İsrail ordusu personeli, siber istihbarat odaklı bir İsrail teknoloji firması olan NSO Group Technologies’den ayrıldı.

Haber, dün Haaretz’de Amitai Ziv imzasıyla yayınlanan bir makalede yer aldı. Buna göre “gizmeli bir Arap siber firması, bünyesine katmak için İsrail Savunma Kuvvetleri teknoloji birimlerinde görev almış isimlere astronomik maaşlar teklif ediyordu.

Bu isimlerse orduda edindikleri bilgi ve becerileri, İsrail ile diplomatik ilişkisi olmayan diktatörlük rejimlerine yakın Arap firması için kullanıyordu”

“8 BİN 200 ÇALIŞANIN TAMAMININ GÜNEY KIBRIS’A GİTTİĞİ BULUNDU”

The New Arab’ın haberine göre NSO’da yaşanan ‘toplu işten çıkmalar’ için özel bir soruşturma başlatıldı.

Bu soruşturmanın BAE’deki DarkMatter sanal güvenlik şirketini işaret ettiği belirtilirken, 8 bin 200 çalışanın tamamının Güney Kıbrıs’a gittiği bulundu.

Amitai Ziv, Dark Matter’ın Singapur’daki ofisinin İsrailliler tarafından yönetildiğine ilişkin dedikodular olduğunu kaydetti. LinkedIn sayfasına göre de DarkMatter, hali hazırda 650 kişiyi istihdam etmekte.

İsrail siber istihbarat sektöründen, adını vermek istemeyerek “Y” kodunu kullanan bir isim, olaya ilişkin “İsrail Savunma Bakanlığı Savunma İhracat Kontrolleri Ajansı’nın denetimi olmadan, BAE’nin İsrail’in fikri mülkiyetini çaldığını” belirtti.

Ayrıca, siber güvenlik çalışanlarının zaten çok yüksek maaşlar aldığını söyleyen Y, BAE’li şirketin daha fazlasını ödemeye hazır olduğunu aktardı: “Yılda 1 milyon dolara yakın maaşlar kazanan isimler tanıyorum.”

CIA MENSUPLARIYLA ÇALIŞIYOR, BAE İSTİHBARATINA HİZMET VERİYOR

Timetürk’ün haberine göre, 2015 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir parçası olan Abu Dabi’de, Körfez’in önde gelen cep telefonu firması Axiom Telecom’u kuran ve BAE ordusunda görev alan bir generalin oğlu olan Fayon Al-Bannai tarafından kurulan bir siber güvenlik şirketi olan DarkMatter’ın Finlandiya, Güney Kıbrıs ve Singapur’un da içinde olduğu çok sayıda ülkede ofisi bulunuyor.

Şirketin görevi “siber savunma.” Fakat bu yılın başında, şirketin, BAE istihbarat teşkilatına, Batı hedefleri için hacker hizmeti verdiği, ayrıca CIA mensuplarını da bünyesinde barındırdığı haberleri gündeme geldi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?