Kabus gibi! Döviz uçuyor, Dolar 10 TL’ye koşuyor!

Kabus gibi! Döviz uçuyor, Dolar 10 TL’ye koşuyor!

Döviz durmak bilmiyor, TL erimeye devam ediyor. KKTC’de halkı, Türk Lirası’nda yaşanan depremi endişe içinde izliyor. Sterlin 13.27’ye, Euro 11.17’ye Dolar 9.62’ye uçtu.

Halk, TL’nin erimesinden dolayı bir günde %4’e yakın oranda fakirleşmenin yaşandığı 22 Ekim’i “Kara Cuma” olarak hatırlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi kurmaylarının faizleri indirme inadı sonunda Türk Lirası’nın “dünyanın en değersiz para birimi” olmasının kapısını sonuna kadar açtı.

Ardı ardına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlarını değiştiren, sonunda faiz karşıtı tutumuyla ün yapan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu TCMB Başkanı yapan Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı operasyonla da faiz indirimine direnen Para Politikası Kurulu üyelerini tasfiye ederek, yerlerine faiz karşıtı kişileri atamıştı.

Türkiye piyasasında saat 11.00 itibarıyla dolar/TL önceki günkü kapanışa kıyasla %1.25 artışla 9.6227 seviyesinde, Euro/TL %1.43 artışla 11.2005 seviyesinde, sterlin/TL de %1.12 artışla 13.2538 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 9.66 TL’den, Euro 11.25 TL’den, sterlin de 13.32 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 9.60 TL, Euro’da 11.15 TL, sterlin de 13.20 TL düzeyinde.

DÜNYANIN EN ÇOK KAYBEDEN PARASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini ’den 16’ya indirmesi sonrasında Dolar/TL, dün 9.6061 seviyesine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Türk lirası, dolar karşısında %3’ten fazla düşüşle son iki günde en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken ikinci sırada %1,63 düşüşle Güney Afrika randı geldi.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS), faiz indirim kararı sonrası 16 baz puan yükselişle 458 baz puana çıkarken 10 yıllık tahvil faizi ,51 seviyesinde bulunuyor.

Doların en fazla işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0,1 düşüşle 1.155 civarında seyrediyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise %1,68 seviyesine kadar tırmandı.

YABANCILAR: EYLÜL’DEN DAHA BÜYÜK BİR ŞOK

ITC Capital Kıdemli Kur Analisti Piotr Matys, yaptığı değerlendirmede 200 baz puanlık faiz indirim kararının, piyasadaki 50 baz puanlık beklenti dolayısıyla, birçok piyasa katılımcısına göre Eylül ayındaki faiz indirim kararından muhtemelen daha büyük bir şok olduğunu söyledi.

Eylül ayında TCMB 1,5 yılın ardından ilk faiz indirim kararını vermişti. Matys, TCMB’nin faiz indirimlerini, yılın geri kalanında faiz indirimi olmayacağı yönündeki yönlendirmesiyle dengelemeye çalıştığını ifade etti.

Bununla birlikte Türk lirasına olan yatırımcı güveninin negatif kalmaya devam edeceğini belirten Matys, Türk lirasındaki değer kaybı ile küresel emtia fiyatlarındaki artış dolayısıyla ’ye yakın manşet enflasyonun gerilemesinin olası olmadığına dikkat çekti.

ÖNDEN YÜKLEMELİ İNDİRİM

MUFG Bank Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Ehsan Khoman ise değerlendirmesinde indirimin önden yüklemeli niteliğine dikkat çekti.

Khoman Ekim toplantısından 100 baz puan indirim beklediklerini, beklentinin üzerinde gelen 200 baz puanlık indirimin, çekirdek enflasyondaki yükselişe ve Türk Lirası’ndaki değer kaybına rağmen her ne pahasına olursa olsun kredi destekli büyüme stratejisi doğrultusunda atılmış önden yüklemeli gevşeme sinyali verdiğini söyledi.

Khoman, TCMB için enflasyonu %5 hedefine ulaştırmanın bir politika önceliği olarak görülmediğini belirtti. İlave sıkılaşma beklediklerini söyleyen Khoman 100 baz puanlık bir indirimle Aralık itibariyle faizin ’e indirileceğini öngördüklerini ifade etti.

“SINIRLI ALAN KALDI” VURGUSU NOT EDİLDİ

Medley Advisors Gelişen Piyasalar Direktörü Nick Stadtmiller ise TCMB’nin verdiği sınırlı alan mesajına dikkat çekti.

Yılın geri kalan bölümü için 100 baz puan daha indirim beklediğini belirten Stadtmiller fakat önceki günkü hamleden sonra bundan daha fazla faiz indirim riskinin yükseldiğini ifade etti.

Stadtmiller, bu yıl doların 10 liraya yükselmesini tahmin ettiğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?