Kolej Giriş Sınavı 12 Haziran’da

Kolej Giriş Sınavı 12 Haziran’da

2020-2021 Öğretim Yılı Kolej Giriş Sınavı 12 Haziran  Cumartesi günü yapılıyor…

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın web sayfasından yapılan duyuruya göre iki oturumda gerçekleştirilecek sınavın birinci oturumu 09.00 – 10.30, ikinci oturumu ise 11.00 – 12.30 saatleri arasında yapılacak.

Bakanlık henüz kayıt yaptırmamış adayların kaytılarını 13 Nisan -28 Mayıs tarihleri arasında bakanlığın resmi web sitesi www.mebnet.net  adresinden “sınav başvuruları” bölümünden çevrim içi olarak yapabileceğini belirterek adayların okumak istedikleri koleje kayıt yaptırmalarının esas olduğunu kaydetti.

Kayıt işlemleri sonunda adaya herhangi bir sınav giriş belgesi verilmeyeceği belirtilen açıklamada, sınavla ilgili bilgiler (aday numarası, sınav merkezi, salon numarası vb.), 4 Haziran 2021 tarihine kadar kayıtta kullandıkları e-posta adresine gönderilecek ve aynı gün mesai saati bitiminde Bakanlığın resmi web sitesi www.mebnet.net adresinden duyurulacak.

Bakanlık ayrıca adayların öğrenim görmekte oldukları okullarından alacakları fotograflı “Öğrenci Belgesi” ve sınav kayıt ücretini yatırdıklarını gösteren “Banka Dekontu” bir tür sınav giriş belgesi olarak kullanacaklarını, bu nedenle sınav günü yanında bulundurmalarını istedi.

Covid-19 pandemi tedbirleri çerçevesinde yapılan düzenleme ile öğrenciler okullarda 300 kişiyi aşmayacak şekilde, en çok 15’er kişilik sınıflarda sınava alınacak. 2 metre sosyal mesafe kuralının  uygulanacğı tedbirler çerçevesinde tüm aday öğrenciler, sınav personeli ve görevlilerin maske takmak zorunda olduğu ifade edildi.

Bakanlık duyurusunda sınav kayıt ücretinin 150 Tl olacağını belirterek , Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasındaki Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Fonu 10-304-83078 numaralı hesaba yatırılması gerektiğini kaydetti.

Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları  Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın resmi web sitesi www.mebnet.net adresinden yayımlanacak. Cevap kağıtlarının optik okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından ise sınav sonuçlarının  aynı gün akşam saatlerinde açıklanması öngörülüyor.
        
        
                  

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?