KTAMS hükümeti protesto etti

KTAMS hükümeti protesto etti

KTAMS, hükümetin kararlarını ve uygulamalarını protesto etti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Başbakanlık önünde basın açıklaması yaparak, hükümeti siyasi kararlar aldığı ve partizanca uygulamalar hayata geçirdiği gerekçesiyle eleştirdi. KTAMS yetkilileri “İşsizlere ve emekçilere yok, yandaşlara gelince kaynak çok” yazılı pankart da açtı.

KTAMS, UBP-DP-YDP Hükümeti’nin  “siyasi kararlar ve partizanca uygulamalarla devlet bütçesine büyük mali külfet yarattığını” öne sürdü.

 

Başbakanlık önünde konuşan KTAMS  Başkanı Güven Bengihan, ülkede pandemi nedeniyle ekonomik daralma yaşandığını, birçok iş yerinin battığını ve birçok özel sektör çalışanının işsiz kaldığını kaydederek, hükümetin ekonomik sıkıntılardan gailesi olmadığını ileri sürdü.

Hükümetin 84 günde 44 müdür ve müsteşar ataması yaptığına değinen Bengihan, ‘saadet zinciri’ benzetmesi yaptı.

Özel üniversitelerin getireceği öğrencilerin karantina ücretlerini hükümetin ödeyeceğini hatırlatan Bengihan, “Emekçiye yok, işsize yok, taşımacıya yok. Üniversite patronlarına, otel patronlarına var. Otel patronları karantina ücretlerinden ihya oldu. Bu hükümet emekçiye mi, işsize mi, taşımacıya mı hizmet eder yoksa üniversite ve otel patronlarına mı?” diye sordu.

 

Bengihan sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Bengihan, Başbakanlık önünde eylem yapan Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği’ne de destek belirterek, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe uğrayanların yanında olduklarını vurguladı.

 

Bengihan’ın konuşmasının ardından KTAMS Genel Sekreteri Serman Yiğit, basın açıklamasını okudu.

Açıklamada, “Ülkemizin içinden geçmekte olduğu sağlık ve ekonomik yönden kriz, UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin sorumsuz yaklaşımları nedeni ile dayanılmaz bir hal almıştır. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararları doğru zamanlama ile hayata geçirilmemiş buna bağlı olarak salgın ve ekonomik krizin ağır faturası toplumun boynuna asılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Hükümetin pandemi yönetiminde ‘sınıfta kaldığının’ ileri sürüldüğü açıklamada, hükümetin ekonomi politikaları sonucunda sabit gelirli personel ve emeklilerin alım gücünün eritildiği ve dar gelirli özel sektör çalışanlarının yoksullaştırıldığı ifade edildi.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

 

Açıklamada, KTAMS’ın yoksullaştırma politikalarına asla sessiz kalmayacağı vurgulandı.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?