LAÜ’de mezuniyet heyecanı

LAÜ’de mezuniyet heyecanı

Lefke Avrupa Üniversitesi 26’ncı Mezuniyet Töreni yapıldı.

Lefke 16 Ağustos Kurtuluş Stadyumu’nda gerçekleştirilen törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, diğer bazı bakan ve milletvekilleri, YÖDAK üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

LAÜ 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, akademisyenlerin ve mezunların yerlerini almalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende daha sonra konuşmalara geçildi.LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, LAÜ’nün uluslar arası alanda prestij sahibi ve KKTC’nin en köklü üniversitesi olmanın gururunu yaşadığını belirterek, nitelikli eğitimle ülkeye katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Yükselen, 2018-19 akademik yılında 23 farklı ülkeden 1528 mezun vermenin gururunu yaşadıklarına dikkati çekerek, LAÜ’nün KKTC üniversiteleri arasında en fazla parametreden tam puan alma başarısı gösterdiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da mezunlara seslenerek, ‘Bugün bu mezuniyetle yaşamın yeni bir sayfasını çeviriyorsunuz. Yeni bir döneme adım atıyorsunuz, bu yeni dönemin yeni sorumlulukları olacaktır, omzunuzda yeni yükler birikecektir.’dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, diploma töreninin yıllar süren emeğin taçlandırıldığı gün olduğuna işarete ederek, ‘inanıyorum ki üniversite yaşamı bir diplomadan öte anlam ifade ediyor’ diye konuştu.

Mezunların yeni hayatında daha fazla güçlüklerle tek başına mücadele etmek zorunda kalacağına işaret eden Akıncı, çağdaş fikirli, araştırıcı, sorgulayan, araştıran bağnazlığa geçit vermeyen açık fikirli yetişmiş gençler olarak hayatın güçlükleri karşısında daha kolay baş edebileceklerine inanç belirtti.

Akıncı, tüm mezunlara yeni hayatlarında başarılar dileyerek, ailelerini ve hocalarını da kutladı.

Mezunlar adına konuşan Fatma Su ve Jethro Anywar da çağdaş ve kaliteli eğitim veren LAÜ’lü olmaktan gurur duyduklarını belirttiler.

LAÜ Mütevelli Heyeti adına konuşan Feral Uyumsal Burhan da LAÜ’nün Lefke’nin bu günlere gelmesinde önemli bir mihenk taşı olduğunu belirterek, LAÜ’nün başarılarından gurur duyduklarını kaydetti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da farklı ülke ve kültürlerden gelen öğrencilerin ülkemizdeki hoşgörüyle kültürlerini tanıtma imkanı bulduklarını ifade ederek, bu öğrencilerin kendi ülkelerinde de bizim kültürümüzü tanıtma imkanı bulduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, uluslar arası standartlarda eğitim alarak kendi ülkelerinde başarılı işler yapan mezunlarla gurur duyduklarına vurgu yaparak, mezunların kendi ülkelerinde KKTC’yi anlatmalarını istedi.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de üniversite hayatının önemine değinerek, mezunlara mutlu huzurlu bir hayat diledi.

Başçeri, mzeunların KKTC’nin gönüllü temsilcileri olacağına inanç belirterek, LAÜ’den edindikleri bilgi birikimi ve deneyimle başarılı olacaklarından emin olduğunu söyledi.

Onur konuklarının fakülte birincilerine diploma ve ödüllerinin takdimi ile devam eden törende tüm mezunların diplomalarını alıp havai fişek eşliğinde kep atmasıyla tamamlandı.Tören, veliler ve mezun öğrenciler onuruna düzenlenen kokteylle son buldu.

(BRT)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?