Olimpiyatlara katılan en genç Türk sporcu olan Tutya Yılmaz’dan şok karar!

Olimpiyatlara katılan en genç Türk sporcu olan Tutya Yılmaz’dan şok karar!

3 yaşında jimnastiğe başlayan, 16 yaşında Olimpiyatlara katılan en genç Türk olarak tarihe geçen Tutya Yılmaz, jimnastiği bırakma kararı aldı. Yılmaz, Twitter’dan yaptığı açıklamada “3 yaşımda başlayan ve kesintisiz 17 yıl süren jimnastik kariyerime bugün itibari ile veda ediyorum. Hayatım boyunca kendimle gurur duyacağım, başarı ve mutlu anlarla dolu şahane bir 17 yıl geçirdim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin olimpiyatlara katılan en genç cimnastikçisi unvanının sahibi Tutya Yılmaz, sporu bırakma kararı aldı.

Ayrılık kararını sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Instagram hesabından duyuran milli sporcu, “3 yaşımda başlayan ve kesintisiz 17 yıl süren cimnastik kariyerime bugün itibarı ile veda ediyorum. Hayatım boyunca kendimle gurur duyacağım, başarı ve mutlu anlarla dolu şahane bir 17 yıl geçirdim. Daha da önemlisi, milli sporcu olarak ay-yıldızlı armayı taşımak, bu ülkeye hizmet etmek benim için şerefti. Hayatım boyunca bu gururu, onurla taşıyacağım.” ifadelerini kullandı.

Spor kariyeri boyunca verdiği destekler nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, antrenörü Fernando de Jesus Guerrero, ailesi ve sevenlerine teşekkür eden 20 yaşındaki Tutya, “Cimnastik yaptığım süre boyunca katıldığım yarışmalarda podyuma hiçbir zaman madalya amacı ile çıkmadım. Benim esas ve öncelikli amacım, yapabildiğimin en iyisini yaparak ülkemi uluslararası alanda başarıyla temsil etmek oldu. Bunu başardığıma inanıyor, başarı haneme kaydediyorum.17 yıl boyunca sayısız kez yarıştım, sayamadığım kadar madalya kazandım fakat 17 yılda kazandığım en kıymetli madalyam, benden ilham alarak jimnastiğe başlayan minik kardeşlerim, çocuklarına beni rol model olarak örnek gösteren ailelerin sevgisi oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Üniversite eğitimine başlayarak hayatına yeni bir sayfa açacağını kaydeden Tutya Yılmaz, sporda farklı projelerle yola devam edeceğini ifade etti.

Türkiye’nin son dönemde cimnastikte çıkardığı en yetenekli sporcular arasında gösterilen Tutya Yılmaz, henüz 16 yaşındayken Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’na katılmış ve 13’üncülük elde etmişti. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları’nda da mücadele eden milli sporcu, organizasyona katılan en genç Türk cimnastikçi olmuştu.

3 yaşımda başlayan ve kesintisiz 17 yıl süren jimnastik kariyerime bugün itibari ile veda ediyorum. Hayatım boyunca kendimle gurur duyacağım başarı ve mutlu anlarla dolu şahane bir 17 yıl geçirdim. Daha da önemlisi milli sporcu olarak ay yıldızlı armayı taşımak, bu ülkeye hizmet etmek benim için şerefti; hayatım boyunca bu gururu onurla taşıyacağım. Bugüne kadar tüm manevi desteklerini üzerimde hissettiğim Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. @kasapoglu ‘na, Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki; jimnastik yaptığım süre boyunca katıldığım yarışmalarda podyuma hiçbir zaman madalya amacı ile çıkmadım. Benim esas ve öncelikli amacım; yapabildiğimin en iyisini yaparak ülkemi uluslararası alanda başarıyla temsil etmekti.Bunu başardığıma inanıyor, başarı haneme kaydediyorum. 17 yıl boyunca sayısız kez yarıştım, sayamadığım kadar madalya kazandım fakat 17 yılda kazandığım en kıymetli madalyam benden ilham alarak jimnastiğe başlayan minik kardeşlerim, çocuklarına beni rol model olarak örnek gösteren ailelerin sevgisi oldu. 20 yaşında bir genç kız için bundan daha büyük bir başarı ve mutluluk var mı? Bu onur madalyasını hayatım boyunca gururla taşıyacağım. Eğitim, benim ve ailem için her zaman en büyük önceliğimiz oldu. Bu sürede eğitimin ve sporun bir arada götürülebileceğini gösterdiğime inanıyorum. Jimnastik kariyerim devam ederken anaokulunda başlayıp lise mezuniyetim dahil @itu1773 gibi köklü ve akademik geleneği olan bir eğitim kurumundan başarıyla mezun oldum. Elbette ki bu başarıda öğretmenlerimin, okul yöneticilerimin katkısı, emeği çok yüksek. @itugvo Ailesine ne kadar teşekkür etsem az! İyi ki varsınız! Milli formamın yanı sıra İTÜ Spor Kulübü sporcusu olarak İTÜ forması ile yarışmakta hayatım boyunca unutmayacağım en kıymetli tecrübelerimden biri oldu. İTÜ Spor Kulübüne de teşekkürlerimi sunuyorum. Devamı yorumlarda…

Tutya Yilmaz (@tutyayilmaz)’in paylaştığı bir gönderi (15 Eki, 2019, 10:19öö PDT)

FOX’un iddialı dizisi Kurşun’un afişi görücüye çıktı!

MTV Avrupa Müzik Ödülleri Töreni’nde kimler sahne alacak?

Ünlü oyuncu dünyaevine girdi

Show TV’den flaş karar! Hangi program final yapıyor?

Demet Evgar: Bu karar ülkenin geleceğine ihanettir

Ezhel’den tepki: Susmak istiyorum ama dayanamıyorum!

Demet Akalın: Erdoğan bile şaşırdı…

İBB’de sürpriz gelişme… Süha Uygur görevden alındı!

KKTC’de Ahmet Çakar’a büyük tepki!

Kadın dizisinde bomba ayrılık! Hangi başrol veda etti?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?