Pilli: Grip aşıları ülkeye cuma günü geliyor

Pilli: Grip aşıları ülkeye cuma günü geliyor

Meclis Genel Kurulu toplantısı sona erdi. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndaki güncel konuşmalarda, Sağlık Bakanı Ali Pilli, grip aşılarının ülkeye 18 Ekim Cuma günü geleceğini ifade ederek, vatandaşların rahat olmasını istedi.

Geç kalmadıklarını çünkü aşıların genellikle kasım ayında yapıldığını ifade eden Pilli, zaman kaybı olmadığını, risk grupları yanında tüm vatandaşların rahat olmasını aşıların zaman kaybetmeden geleceğini söyledi.

Batı Nil Virüsü’nün salgınlar yaratan ölümler yaşanan bir virüs olduğunu, bu virüsün yeni olmadığını ancak ülkede yeni görüldüğünü ifade eden Pilli, bu virüsü tespit eden doktorları tebrik etti.

Salgın olmadan virüsün tespit edilmesinin önemine değinen Pilli, virüse göçmen kuşların sebep olduğunu ifade etti. Pilli, bu virüsün daha fazla Mağusa ve Karpaz bölgesinde görüldüğünü, bu yüzden özellikle durgun sularda gerekli önlemlerin alınacağını, ilaçlamaların mücadelenin süreceğini kaydetti.

Yerel yönetimlerin bu konuda önemli yer tuttuğunu, ilaç olmayan belediyelere ilaç verdiklerini ve kapsamlı bir mücadele başlattıklarını ifade eden Pilli, tedbirlerin devam ettiğini, toplumun her kesiminin de bu mücadele ve tedbirlere destek vermesi gerektiğini, yerleşim yerlerinde, evlerinde durgun su bırakılmaması gerektiğine işaret etti.

Sağlık Bakanı Pilli, ilaç ihaleleri ile ilgili bir soru üzerine de ihaleleri göreve gelince “kucaklarında bulduklarını” söyledi. Pilli, Güzelyurt Hastanesi’nin tamamlanması için hükümetin tavrının ne olacağıyla ilgili bir soru üzerine, Güzelyurt halkının olmazsa olmazının Güzelyurt’ta bir hastane olduğunu belirterek, hastanenin bitebilmesi için büyük sıkıntılar olduğunu, elektrik mekanik konusunda gerekli adımları atmaya çalıştığını, Kasım sonunu da bir hedef koyduklarını ve ihale aşamasına getirmeye çalıştıklarını anlattı.

Pilli, amaçlarının hastaneyi bitirmek olduğunu ve 2020 sonunda ülkeye kazandırmak olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?