Tabipler Birliği:Elektrikli tıbbi cihazlarla hayata bağlananların yaşamı tehdit altında

Tabipler Birliği:Elektrikli tıbbi cihazlarla hayata bağlananların yaşamı tehdit altında

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, ülkede son dönemlerde yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

Açıklamada, hastanelerdeki elektrik kesintilerin sıklaşması ve sürenin uzaması ile jeneratörlerin devreye girmesinde ve yeterliliğinde sorunlar yaşanmaya başladığından sağlık hizmetlerinde aksaklıklar baş göstermeye başladığı ifade edildi.

 

Açıklamada, elektrik kesintilerinin evde elektrikle çalışan tıbbi cihazlarla yaşamlarını sürdürmek zorunda olan hastaları da olumsuz etkilediğine dikkat çekilerek acil önlem alınması çağrısı yaptı.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

 

“Çoğunluğu solunum yetmezliğine bağlı ev tipi ventilatör, oksijen konsantratörü, nebülizatör, aspiratör, havalı yatak/tıbbi hasta yatağı gibi elektrikle çalışan cihaz ve malzemeleri kullanarak hayata tutunmaya çalışan bu hastalarımızın uzun süreli ve sık elektrik kesintileri nedeni ile yaşamları tehdit altındadır ve bu konuya derhal bir çözüm üretilmelidir. Kesintilerin bu şekilde devam etmesi durumunda bu hastalarımız için devlet hastanelerinde yer açılmalı ve takip ve tedavileri güvenli şekilde sürdürülmelidir. Buna yönelik acil düzenleme yapılması ve hangi hastaların bu ihtiyaç duyacağının tespiti ve transferleri planlanmalıdır”.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır