Yağışlar ne kadar sürecek?

Yağışlar ne kadar sürecek?

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, yağışların devam edeceğini ancak 24 Haziran Pazartesi gününden sonra havanın düzelmesini beklediklerini kaydetti. Buran, hava sıcaklıklarının ise 31-34 dereceden 35-38 derecelere yükseleceğini söyledi.

Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklığının, mevsim normalleri veya bir iki derece üzerinde seyretmesini beklediklerini de ifade eden Buran küresel ısınmayla birlikte, Kuzey Afrika’da çölleşmenin arttığına dikkat çekti.

İlker Buran, Kıbrıs’a da bu bölgede oluşan kuvvetli rüzgârlarla Sahra’daki tozun geldiğini belirterek bölgeye zaman zaman Orta Doğu üzerinden esen rüzgarlarla toz taşındığını söyledi.

Yarın ve 20 Haziran Perşembe günü, yoğun olmamakla birlikte Kuzey Afrika’dan yine tozlu hava beklendiğini kaydeden Buran, bunun ciddi bir meteorolojik hadise olduğunu ve pek çok insanı etkilediğini dile getirdi.

Öte yandan İskele’de dün metrekareye 70 kilogram yağış kaydedildi.Meteoroloji Dairesi’nin verilerine göre, bu sabah saat 08.00 itibarıyla son 24 saatte, metrekareye İskele’de 70, Dörtyol’da 15, Sandallar’da 8, Çayönü ve Geçitkale’de de 6 kilogram yağış düştü.

GÜNEY KIBRIS’TA TURUNCU ALARM 

Bu arada Güney Kıbrıs Meteoroloji Dairesi de yeni bir turuncu alarm yayımladı.

Bugün için sağanak yağış ve şiddetli fırtına uyarısı yapan Rum Meteoroloji Dairesi, yayımladığı ‘Turuncu Alarm’da, şiddetli fırtınanın muhtemelen güneydoğu ve doğu kıyı bölgelerini etkilemesinin beklendiğini duyurdu.

Yağış oranının saatte 55 milimetreyi geçebileceği belirtilen açıklamada, uyarının bugün 12.00 – 18.00 saatleri arasında geçerli olduğu da kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?