Kahraman’a Che Guevara sitemi: “Düşmanımız bile böyle demedi”

ABONE OL
Ağustos 30, 2016 13:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küba’nın Ankara Büyükelçisi, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Arjantinli devrimci Che Guevara için ‘katil ve eşkıya’ demesini, Küba devrimi ve Latin Amerika sembolüne saygısızlık olarak değerlendirdi.

Büyükelçi Alberto Gonzales Casals, “Küba’nın en büyük düşmanları bile böyle bir ifade kullanmadı” dedi. Casals şöyle konuştu:

KİBARCA AYDINLIĞA KAVUŞTURULSUN

“Bu nedenle çok şaşkınız. Aynı görüşleri paylaşmayı beklemiyoruz. Ancak sembollerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Che Guevara sadece Küba değil, Latin Amerika’nın siyasi ve tarihi mirasının parçasıdır. Birçok Türk vatandaşından destek telefonları aldık. Che Guevara için ‘infazlar yaptığı bir katil kişilik’ dediğiniz zaman onun Küba devrimi için mücadelesinden bahsetmiş oluyorsunuz. Bu da saygıda kusur etmektir. Che Guevera’ya ‘katil’ diyerek, benim Devlet Başkanıma da aynı ifadeyi kullanmış oluyorsunuz. Kibarca bu açıklamanın aydınlığa kavuşturulmasını istiyoruz. Ancak Meclis Başkanı’nın henüz makamına ulaşamadım.

CHE, ATATÜRK’ÜN KİTAPLARINI OKURDU

Türk halkı her zaman Che Guevara’yı takdir ediyor. Meclis Başkanı’nın ‘katil’ ve ‘eşkıya’ olarak bahsettiği Che Guevara, Atatürk’ün kitaplarını okuyordu. Meclis Başkanı’nın yanlış anlama ya da tarih hakkında yanlış bilgisi üzerine bu açıklamayı yaptığına inanmak istiyorum. Che Guevara için ‘katil’, ‘eşkıya’ demek tarihi yanlış okumaktır.”

– KÜBA devriminin liderlerinden Che Guevara’ya “Bir katil kişilik, bir eşkiya” diyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman, CHP ve HDP’nin hedefi oldu. Kahraman, Rize’de fetih kutlamasında konuştuğu dakikalardan itibaren CHP ve HDP milletvekillerinin tepkisiyle karşılaştı. Bazı milletvekilleri mesajlarını sosyal medyadan Kahraman’a gönderdi. Muhalefetten tepkiler şöyle:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: 15 Temmuz akşamı Meclis’in üzerinde uçan uçaklar, emperyalistlerin desteklediği uçaklardı. Che her zaman bu uçakları uçuranlara karşı çıkmıştır. Che’yi dünyada sadece emperyalistler sevmez ve ABD sevmez. Demek ki emperyalistler ile Kahraman’ın buluştuğu nokta aynı. Kahraman’ın geçmişini biliyoruz. Bu ülkenin solcuları, Che’yi takip edenler, inananlar 6. filoya karşı mücadele ederken, denize dökmek isterken o dönemin dernek başkanı Kahraman, ABD askerlerini çiçekle karşılamıştır. Che’ye söz söylemek onun haddi değildir.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam: Çarpık tarih anlayışı ile olayları ters yüz etmeye, insanlığın değer ve doğrularını savunduğu gerici ideolojisine uygun olarak karalamaya çalışmaktadır. Kahraman Ortaçağ anlayışı ile düşünüyor. Che, mücadelesi ile bir özgürlük sembolü olarak insanlık tarihine mal olmuştur.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Keşke Che’nin ezilen bütün halkların, sınıfların özgürlük mücadelesinde yaşadığını bilecek düzeyi olsaydı. Kafa kesen, insan ciğeri yiyen, kadını köleleştirenlerle iş tut, ortak ol, sonra da çık Che’ye eşkiya de. Yazıklar olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.