“Türkiye’nin sondaj faliyetleri “yasa dışı” olarak nitelendirildi”

“Türkiye’nin sondaj faliyetleri “yasa dışı” olarak nitelendirildi”

AB Liderler Zirvesi’nin ilk gün oturumu tamamlandı. Zirvenin ardından kabul edilen sonuç bildirgesinde, Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere de yer verildi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinin “yasa dışı” olarak nitelendirildiği bildirgede, bu faaliyetlerden duyulan endişe de kaydedildi.

Bildirgede, Türkiye’nin söz konusu faaliyetlerinin AB-Türkiye ilişkilerini olumsuz etkilediği belirtilerek, Türkiye’ye “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) egemenlik haklarına saygı duyması” çağrısında bulunuldu.Bildirgede, süreci yakından izleyecek olan AB Konseyi’nin, komisyona “gecikmesizin uygun tedbirlerin alınması için seçenekler sunma” davetinde bulunacağı vurgulandı.

Öte yandan, Türkiye, AB’nin iddialarına geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile sert tepki göstermişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “AB’ni bu taraflı ve gerçeklerden kopuk tavrını değiştirmeye davet ediyoruz. Türkiye bütün çevre denizlerinde olduğu gibi Ege ve Doğu Akdeniz’de de barış ve istikrardan yana olagelmiştir. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin meşru hakları ve çıkarları hilafına adım atanlar, Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’yi bölgede yok saymaya kalkışanlar, bu amaçlarına asla ulaşamayacaklar.” ifadelerine yer verilmişti.(BRT/AA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?