Tatar: Biz hiçbir zaman diplomatik görüşmelerden kaçmadık

Tatar: Biz hiçbir zaman diplomatik görüşmelerden kaçmadık

ABONE OL
Eylül 27, 2023 10:21
Tatar: Biz hiçbir zaman diplomatik görüşmelerden kaçmadık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar New York temaslarının ardından bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkanları ve temsilcileri ile biraraya geldi.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, New York’a siyasetlerini savunmak ve muhattaplaroı ile paylaşmak için gittiklerini söyledi.

Yaptığı görüşmelerde egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün temini olmadan resmi müzakerelere geçilmeyeceğini ifade ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Genel Kurul’da yaptığı konuşmada KKTC’nin tanınması için verdiği mesajın önemine işaret etti.

“Güney Kıbrıs liderinin Genel Kurul’da konuşabildiğini ancak her zaman eşit olduğumuzu kabul eden BM dahi orada bize söz vermiyor” diyen Tatar, bunun büyük bir haksızlık olduğunu belirterek Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmasının önemli olduğun vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan dönüşü yaptığı açıklamada KKTC’nin tanınması için çabalarını artacağını yinelediğini belirtti.

New York’ta yapılan tüm görüşmelerde Kıbrıs Türkü’nün egemenlik hakkı tanınmadan Kıbrıs’ta bir çözümün olmayacağını anlattıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreteri ile yapılan görüşmede tüm talepleri dile getirdiğini ve yeni bir öneri yaptığını hatırlattı.

Tatar “Biz hiçbir zaman diplomatik görüşmelerden kaçmadık. 12 teknik komite ile eşitlik düzeyinde, KKTC’yi hiçbvir zaman aşağalamayacak şekilde muhattaplarımızla her türlü görüşmelerde bulunduk.” dedi.
Source link

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.