Türk karasularında 6 gün bekleyen Rumların mühimmat yüklü gemisi, Karadeniz’e açıldı.

Türk karasularında 6 gün bekleyen Rumların mühimmat yüklü gemisi, Karadeniz’e açıldı.

ABONE OL
Mart 15, 2024 05:09
Türk karasularında 6 gün bekleyen Rumların mühimmat yüklü gemisi, Karadeniz’e açıldı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rum Milli Muhafız Ordusu’ndan (RMMO) bir özel şirkete satılan 70 bin adet top mermisi taşıyan Hollanda bayraklı NORDIC gemisi, 6 gün Bozcada açıklarında demirledikten sonra Bulgaristan’a gitmek üzere Boğazlardan geçerek Karadeniz’e açıldı.

Emir Abdurrahman Bulut

Konteyner gemisinin 105mm’lik top mermilerini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile anlaşmalı olarak özel bir şirket üzerinden Bulgaristan limanları kullanılarak nihai olarak Slovakya’ya ulaştırılması hedefleniyordu.

 

Güney Kıbrıs’tan çıktıktan sonra NORDIC Gemisi’nin Ege’deki Bozcada açıklarında Türk karasularında 6 gün beklemesi, “Türkiye’nin mühimmatlara el koyduğu” gerekçesiyle Rum Kesimi’nde paniğe yol açtı.

 

Haberin medya organlarında yer almasının ardından Rum Yönetimi konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçınırken bazı kaynaklar geminin akıbetinin Rum Hükümeti tarafından araştırıldığını duyurdu.

 

6 gün boyunca Ege’de demirleyip bekleyen esrarengiz gemi, sonunda Çanakkale ve İstanbul boğazlarını geçerek Bulgaristan’a gitmek üzere Karadeniz’e açıldı.

Independent Türkçe’nin ulaştığı bazı Rum kaynakları top mermilerinin Rum Milli Muhafız Ordusu’ndan bir şirket aracılığı ile Slovakya’ya satıldığını aktarırken, bazı kaynaklar mühimmatların kullanılamaz olduğunu hurda niteliğinde satıldığını ileri sürdüler.

 

Rusya – Ukrayna Savaşı’nda, Ukrayna’ya silah desteği veren Slovakya’nın Rumlardan aldığı mühimmatları Ukrayna’ya gönderme ihtimali Kıbrıs’ta konuşulan kulis bilgilerinden birisi.

 

 

Güney Kıbrıs Rum Kesimi söz konusu top mermilerini Bulgaristan üzerinden Slovakya’ya göndermek istediğinde gemicilik şirketlerinin eksik evraklardan dolayı bu yükü taşımak istemedikleri bilgisi Güney Kıbrıs basınında geniş yer bulmuştu.

 

Ayrıca mühimmat yüklü esrarengiz geminin diğer belgelerinin de eksik olduğu iddia ediliyor.

 

Alınan bilgilere göre geminin 6 gün boyunca Bozcada açıklarında demirlemesi mühimmatları Kıbrıs Rum Yönetimi’nden satın alan şirketin yanı sıra Güney Kıbrıs Savunma Bakanlığını da oldukça endişelendirdi.

Endişenin kaynağı olarak Bakanlığın mühimmatların teslim edileceği ülkeye teslimat garantisi vermiş olmasıydı.

 

Geminin Karadeniz’e açılmış olmasından dolayı Güney Kıbrıs rahat bir nefes aldı.

Rum Yönetiminin gemideki mühimmatlara Türkiye’nin el koyması durumunda Yunanistan veya Slovakya’dan aracı olmalarını isteme senaryosunu bile tartıştığı ileri sürülüyordu.

 

Güney Kıbrıs’ın Limasol Limanı’ndan hareket eden ve artık Boğazları geçen NORDIC’ın Bulgaristan’ın Varna veya Burgaz limanlarından birinde mühimmat yükünü boşaltması ön görülüyor.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.