Üstel:Siyaset Akademisi UBP için bir milat

Üstel:Siyaset Akademisi UBP için bir milat

ABONE OL
Mart 17, 2024 15:55
Üstel:Siyaset Akademisi UBP için bir milat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Siyaset Akademisi UBP Onursal Başkanı, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “Dünden Bugüne UBP” konulu açılış dersi ile başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Büyük Kütüphane’de yer alan açılış programında konuşan Siyaset Akademisi Koordinatörü, UBP Grup Başkan Vekili Ahmet Savaşan, akademinin siyasetin içinde yer alacak özellikle gençler ile kadınların iyi bir eğitimden geçmesi, donanımlı ve vizyon sahibi olmaları için tasarlandığını kaydetti.

Akademide teorik bilgilerin yanı sıra, saha çalışmaları, uygulamalı eğitimler ve tecrübeli siyasetçilerin başkanlığında gerçekleştirilecek atölye çalışmalarının yer aldığını belirten Savaşan, akademi ile ülkenin geleceğini şekillendirecek liderlerin yetişeceği tarihi bir adımın atıldığını söyledi.

Yıllardır talep edilen Siyaset Akademisi’nin derslerini başlatmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını söyleyen UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu da konuşmasında, Akademinin UBP’nin 49. Cumhuriyet’in ise 41. yılının idrak edileceği 2024 yılında değişen ve gelişen dünyaya ayak uyduracak kişilerin yetiştirilmesine katkıda bulunacağını söyledi.

UBP Genel Başkanı, Başbakan Ünal Üstel de yaptığı konuşmada UBP Onursal Başkanı ve 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Akademinin ilk dersini vereceğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çok uzun yıllardır başta gençler ve kadınlar olmak üzere bütün üyelerin talep ettiği siyaset akademisinin ders hayatına başlamasının bir milat olduğunu söyledi.

Üstel, siyaset akademisinin ülkenin ve dünyanın karşı karşıya kaldığı zorluklar karşısında cesur ve yenilikçi çözümler üretebilecek kapasiteye sahip kişilerin yetişmesine katkıda bulunacağını da ifade etti.

Parti çalışmalarına paralel olarak hükümet icraatlarına da ara vermeden devam ettiklerini kaydeden Üstel, “20 aylık sürede verdiğim tüm sözleri yerine getirmenin mutluluğu içindeyim” dedi.

UBP’lilere yeni ve çağdaş bir tüzük kazandırma, karma oyun kaldırılması ve siyaset akademisinin kurulması için gereken çalışmaları yapacağının sözünü verdiğini anımsatan Üstel, “Sözlerimizi tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz… Bu yıl sonu yapılacak kurultaydan sonra gerçekleştirilecek tüzük kurultayı ile de tüzüğümüzde üyelerimizin talep ettiği değişiklikleri yapacağız. Karma oyun kaldırılması için ise gereken çalışmalara devam ediyoruz. Onu da en kısa sürede Meclis’e göndereceğiz” şeklinde konuştu.

Üstel, “Çürük elmaları ayıklayacağız. Denetimi artıracağız. Daha kaliteli üniversiteler yaratacağız. Alacağımız yeni önlemleri yakında göreceksiniz. ‘Eğitim Adası’ perspektifimizden asla taviz vermeyeceğiz. Üniversiteler göz bebeğimiz olmaya devam edecek” dedi.

Yeni Azerbaycan Partisi ve Ak Parti ile UBP’nin ilk defa bir iş birliği protokolü imzaladığına ve bu kapsamda da ithalat, ihracat ve hayatın pek çok alanında iş birliği yapılmaya başlandığına da işaret eden Üstel, KKTC bayrağının farklı ülkelerde dalgalanması için Anavatan Türkiye’nin desteği ile çalışmaya devam edeceklerini de ekledi.

Siyaset Akademisi’nin açılış konuşmaların ardından UBP Onursal Başkanı Dr. Derviş Eroğlu da “Dünden Bugüne UBP” konulu açılış dersini verdi.

Deneyimlerini ve dünden bugüne yaşananları anlatan Eroğlu gençler ve kadınlara “birbirinizi sevin ve sayın” tavsiyelerinde bulundu.

KKTC’nin Barış Harekâtının yarattığı coğrafya üzerinde kurulduğunu anımsatan Eroğlu, gençlere devlete ve egemenliğe sahip çıkma çağrısı yaptı.

-Ders konuları…

6 hafta sürecek UBP Siyaset Akademisi ilk dönem eğitim programı sürecinde katılımcılara sunulacak tüm dersler şöyle:

Dünden Bu Güne UBP, Cumhuriyet Meclisinde ve UBP Kurultaylarında Kıbrıs Konusu İle İlgili Alınan Kararlar, Kıbrıs Sorunun Kökeni, Müzakere Süreci, KKTC İlânı Süreci ve Siyasi Sonuçları, İki Devletli Çözüm Modelinin Temelleri, Kapalı Maraş Açılımının Hukuki ve Siyasi Sonuçları, Uluslararası Hukuk Bağlamında Kıbrıs Meselesi, Yerel Yönetimler Perspektifinden UBP Belediyeciliği ve KKTC’ye Kazandırılan Projeler, Hedeflenen Yeni Projeler, UBP Hükümetlerinde Yaratılan Ekonomik Değerler, Kıbrıs, Türkiye ve Dünyadaki Su Sorunu ve Çözüm Önerileri, Türk Cumhuriyetleri Arasında Entegrasyon Süreci ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü, Doğu Akdeniz Enerji Sorunu ve Kıbrıs Adası’nın Stratejik Önemi, Dijital Politik Propaganda, Siyasette Stratejik İletişim ve Kamu Yönetimi, KKTC’nin Uluslararası İmajında Doğru Bilinen Yanlışlar ve UBP’nin Turizm Bağlamında Yarattığı İstihdam Olanakları, Seçimler ve Ulusal Birlik Partisi , İki Devletli Çözüm Vizyonu…

Başvuru: Siyaset Akademisi Kayıt Formu – UBP Lefkoşa İlçesi (ubplefkosailcesi.org)

Program: Siyaset Akademisi – UBP Lefkoşa İlçesi (ubplefkosailcesi.org)
Source link

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.