Birinin iPhone’unuzu izlediğini nasıl anlarsınız? İşte dikkat edilmesi gereken 5 işaret!

Birinin iPhone’unuzu izlediğini nasıl anlarsınız? İşte dikkat edilmesi gereken 5 işaret!

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 12:22
Birinin iPhone’unuzu izlediğini nasıl anlarsınız? İşte dikkat edilmesi gereken 5 işaret!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Apple ekosisteminin temelini oluşturan cihazlar şüphesiz iPhone’lardır. Bunu kanıtlamak gerekirse ekosistemin diğer parçalarını oluşturan Watch, Air Pods, Air Tag gibi cihazların hepsi aslında iPhone için tasarlandı. Mac, MacBook, iPad gibi diğer cihazlarsa günden güne tamamen iPhone’lar ile uyumlu hale getiriliyor. Peki hayatınızın merkezine yerleşen bir akıllı telefonun izlenip izlenmediğini nasıl anlarsınız? İşte “5 adımda iPhone’unuzun izlendiğini nasıl anlarsınız?” rehberimiz…

5 adımda iPhone’unuzun güvenliğini test edin!

Bu 5 adımdaki maddeleri cihazınızda kontrol ederek iPhone’unuzun izlenip izlenmediğini anlayabilirsiniz.

1- Apple Kimliğinizi kontrol edin!

Bir iPhone’a daha doğrusu herhangi bir Apple cihaz erişmenin en kolay yolu cihazın bağlı olduğu Apple Kimliği’ni ele geçirmektir. Apple Kimliği ele geçirilmiş bir Apple cihazına erişebilmek mümkündür. Bunu kontrol etmek için Apple tarafından gönderilen e-postalarla başlamalısınız.

Apple’ın size bilmediğiniz bir cihazda Apple Kimliği hesabınızın açılmasıyla alakalı bir e-posta yollayıp yollamadığına bakın. Daha sonrasındaysa oturum açılan aygıtları kontrol edin. Bilmediğiniz veya şüpheli olarak tanımladığınız cihazlarıysa Apple Destek’e bildirin.

2- Aile Paylaşımı ve FindMy

Apple cihazlara erişmek için diğer yollardan biri de “Aile Paylaşımı” ve “FindMy” özelliğidir. Aile paylaşımı özelliği alınan abonelikleri, satın alma işlemlerini, fotoğrafları, fotoğraf albümlerini, konumları, takvimleri ve daha fazla veriyi bağlı olan Apple hesapları arasında transfer eder. Özellikle ebeveynler arasında sevilen bu özellik sayesinde çocukların telefonları kontrol edilebilir hale geliyor.

Bu iki özelliğin açık olup olmadığını ve kimlerle paylaşım yapıldığını kontrol edin. Genellikle güncellemelerden sonra hesapları sistem otomatik olarak yüklemektedir. Ancak yükleme esnasında kötü niyetli bir kişi kendi hesabını da ekleyebilir. Tanımadığınız veya şüpheli bulduğunuz bir cihaz fark ederseniz “Ayarlar>Apple Kimliğiniz>Aile Paylaşımı sekmesinden cihazı çıkartabilirsiniz.

3- Mikrofon ve kamera izinleri

Birçoğumuz yeni uygulama yükledikten sonra çokta fazla önemsemeden her şeye izin veriyoruz. Bunların arasında mikrofon ve kamera da yer almakta. Ancak korkmayın. Apple size kamera ve mikrofonunuzun ne zaman aktif olarak kullanıldığını göstermekte.

iPhone’unuzun modeline göre sağ veya sol üstte iki adet renkte daire çıkar. Bunlardan ilki kameranız açıldığında ortaya çıkan yeşil daire diğeriyse mikrofon açıldığında ortaya çıkan turuncu daire. Mikrofon veya kamerayı kullanmadığınız zamanlarda üst köşelerde bu dairelerden herhangi biri yanıyorsa Apple Destek ile iletişime geçip durumu anlatın.

4- Garip güç tüketimi

Eğer casus bir yazılım tarafından izleniyorsanız bu uygulama sürekli olarak arka planda çalışacaktır. Uygulamanın çalışıp çalışmadığını hatta siz cihazınızda yüklü olup olmadığını bile bilemezsiniz. O arka tarafta sessiz sedasız duracaktır. Ancak güç tüketiminden durumu fark edebilirsiniz. Eskiye göre cihazınızın şarjı daha hızlı bitiyorsa casus bir yazılım olabilir. Yine bu durumda da Apple Destek ile iletişime geçin. Onlar cihazınızın içerisine girerek bu yazılımı tespit edebilirler.

5- Rastgele yaşanan açılıp kapanmalar

Eğer iPhone’unuz son zamanlarda sürekli kendi kendine açılıp kapanıyorsa yazılımsal bir hata olabilir. Veya arka planda çalışan casus yazılımlar kendini açık etmemek için telefonu düzenli aralıklarla yeniden başlatıyor olabilir. Bu tarz durumlarda da Apple Destek sizlere yardımcı olacaktır.


ABD’de bile daha pahalı: Yurtdışında en ucuza iPhone 14 alabileceğiniz ülkeler!

ABD’de bile daha pahalı: Yurtdışında en ucuza iPhone 14 alabileceğiniz ülkeler!

Apple’ın yaptığı son zammın ardından iPhone 14 fiyatları iyice arttı. İşte sizler için en ucuz yurtdışı iPhone 14 fiyatları…

Peki siz “5 adımda iPhone’unuzun izlendiğini nasıl anlarsınız” rehberimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.