1 adımla kent değiştiren mahalle sakinleri 1 dakika arayla iftar yapıyor

1 adımla kent değiştiren mahalle sakinleri 1 dakika arayla iftar yapıyor

Samsun’un Terme ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Ambartepe ve ilerisindeki Elimdağ mahalleleri ile Ordu’nun İkizce ilçesine 24 kilometre mesafedeki Şenbolluk mahallelerini, 7 metre genişliğindeki yol ayırıyor.

Birbirlerini ararken telefon kodu değiştiriyorlar

İki kentin sınırı olarak kabul edilen ve yarısı Samsun, diğer yarısı ise Ordu’ya ait yol, bölgede yaşayanlara ilginç durumlar yaşatıyor. Mahalle sakinleri, yolun karşısına geçtikleri anda bulundukları kenti de değiştirmiş oluyor.

Yola bakan binalarda karşılıklı evlerde oturanlar ayrı illerde yaşıyor. Ev sahipleri birbirlerini sabit telefon hatlarından ararken ise, şehirler arası kod kullanmak zorunda.

1 adımla kent değiştiren mahalle sakinleri, karşılıklı oturdukları evlerde ramazan ayında 1 dakika arayla oruçlarını açıyor. Sahur vaktinde ise Ordu kısmında yaşayanlar oruca yaklaşık 1 dakika erken başlarken, iftarda Samsun tarafında yaşayanlar oruçlarını yaklaşık 1 dakika geç açıyor.

Karşılıklı evlerde oturup oruçlarını 1 dakika arayla açan vatandaşlar, bu duruma alıştıklarını söylüyor. Bölgenin geleneği gereği vatandaşlar iki caminin avlusunda bir araya gelip kurulan sofralarda oruçlarını da hep birlikte açıyor.

“Bazı uyanıklar Ordu tarafına geçip erken iftar yapıyor”

Ambartepe Mahallesi Muhtarı Hasan Taşdemir, bir tarafın Ordu diğer tarafın ise Samsun olması nedeniyle iki güzel iklimin bir arada birleştiğini söyledi.

Taşdemir, bazılarının uyanıklık yapıp erken iftar açmak için Ordu tarafına geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: 

“İnsanların kaynaşması, birbirlerine iftar için gidip gelmeleri komşuluk farklı oluyor tabii ki. Namaz vakitlerinde 1-2 dakika arada fark oluyor. İki cami arasında 50 metre var, yok ama enlem boylam farkından dolayı zaman değişmiş oluyor. Orucumuzu iftarda açarken 1-2 dakika arada fark oluyor.

Ordu topraklarında yaşayanlar camilerinin önünde birlikte iftar yapıyorlar, Samsun tarafında olan bizler de camimizin önünde kurduğumuz iftar çadırında oruçlarımızı açıyoruz. Zaman zaman komşuluk gereği birbirlerimizde de iftar yapıyoruz. Tabii iki cami arasındaki zaman farkı ramazan ayında komik durumlara da neden olabilir. Bazı uyanık olanlar Ordu tarafına geçip erken iftar yapabiliyor.”

“Cuma da böyle ramazanda da”

Samsun topraklarında yaşayan Ali Doğan da, birbirlerine yakın camilerde farklı zamanlarda ezan okunduğunu anlatarak, “İki cami arasında çok mesafe yok ama ramazan aylarında ezanlar arasında birkaç dakika fark oluyor. Önce Ordu tarafındaki, ardından Samsun tarafındaki camide ezan okunuyor. Bu hep böyle. cuma namazı da böyle ramazanı da böyledir” dedi.

“Herkes kendi iline göre oruç açıyor”

Ordu tarafında yaşayan Yasin Kışla ise, şunları söyledi: 

“Yolun bir yanı Ordu bir yanı Samsun. Ramazanda tabii yine farklılık oluyor. Ordu kısmındakiler daha erken oruçlarını açarken, Samsun kısmındakiler onlardan sonra iftara başlıyor. Karşı karşıya oturuyoruz ama il farkı var. Bu durum ramazan ayında da bizi etkiliyor. Herkes kendi iline göre oruçlarını açıyor.”

Kaynak: DHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?