177 bin aracın 48 bini kayıtsız

ABONE OL
Eylül 19, 2016 10:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, ülkemizde kaydını yenilemeyen çok sayıda araç olduğunu ifade ederek, bu durumdaki araçların kayıt altına alınmasıyla birlikte seyrüsefer projesini hayata geçirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, yeni seyrüsefer yasasını iki aşamalı düşündüklerini, öncelikle kaydı yenilenmeyen araçların kayıt altına alınmasını sağlayacaklarını, daha sonra da çağdaş seyrüsefer projesini hayata geçireceklerini söyledi.

KIBRIS’a konuşan Kemal Dürüst, 177 bin aracın 48 bininin kayıtsız olmasından dolayı, önce vatandaşa kolaylık olması adına hafifletici unsurlar ile kayıt altına alınmalarını sağlayacaklarını dile getirdi.

Hükümetin, 90 gün geçerli olacak yasa gücünde kararname çıkararak, 10 veya 15 yıldır kayıttan düşmüş araçların kayıt ve değerlendirme ücretinin alınmadığını kaydeden Dürüst, “Burada, iki geriye dönük seyrüsefer çıkarma, altı ay veya bir yıl da ileriye dönük çıkarmak gerekiyor. Egsoz emisyon da mutlaka olması gerekir. Ödemeler esnasında Vergi Usul Yasası uyarınca 12 aylık kolaylık sağlanıyor” dedi.

90 günün sonunda ise kendilerinin hep hedefledikleri motorlu araçlarla ile çağdaş bir yasayı hayata geçirmeyi hedeflediklerini anlatan Dürüst, şöyle devam etti:

“Burada çok farklı metotlar var. Biz bunu sektörün içerisindeki temsilciler ile görüşüyoruz. Halkın istemediği ve halkımıza ters gelen bir adımı atmayacağız. Ancak, seyrüsefer projesi kesinlikle hayat bulacaktır. Geri bir adım olmayacaktır.”


“Güneyden pahalı konuma gelmeyeceğiz”

Özellikle akaryakıtta, Güney Kıbrıs’tan daha pahalı konuma asla gelmeyeceklerini ifade eden Dürüst, “Hükümet politikamız, akaryakıt güneyden daha ucuz olacak” dedi.

Dürüst, hükümetin çok daha fazla yol, çok daha fazla proje, çok daha fazla bilimsel projeyi hayata geçireceğini de kaydetti.


“Başbakan yollara büyük önem gösteriyor”

Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nda ara emirleri dolayısı ile sorunlar olduğunu doğrulayan Dürüst, “Sorun yoktur dersem doğru söylememiş olurum. Bu sorunları aşmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Lefke-Güzelyurt ve Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nun Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de arzu ettiği bir proje olduğuna dikkat çeken Dürüst, Güzelyurt-Lefke anayolunu 15 Kasım’da açma sözü verdiklerini de anımsattı.

Bakanlar Kurulu’nda Güzelyurt-Lefke anayolundaki ağaçların ödemesinin çıkmasının sağlanacağını anlatan Dürüst, “Açık söylemem gerekirse bu yollar benim çok mesaimi alıyor” dedi.

Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nu yapan müteahhit firmanın çok zorda olduğunu ifade eden Dürüst, “İhaleyi alıp Kıbrıs’a gelen firma, burada bizim yerel prosedürlerden dolayı sıkıntı yaşıyor” ifadesini kullandı.


“Gönyeli ile 11 kavşak projesi yapılacak”

Lefkoşa’da kavşak projelerinin 11 adet olduğunu kaydeden Dürüst, bunların en önemlisinin Gönyeli çemberi olduğuna dikkat çekti.

Gönyeli çemberi projesinin şu anda hazır olduğunu anlatan Dürüst, çok kısa zamanda birinci etabının ihalesine çıkılacağını söyledi. Projede artık Girne’den gelen araçların çembere girmeksizin yandan kaçış yolu ile Gazimağusa yönüne gitmesinin sağlanacağını ifade eden Dürüst, halkın kendilerini takip etmesini istedi.

Dürüst, şöyle devam etti:

“Haspolat’tan başlayan ve Gönyeli çemberine kadar olan kavşakları hayata geçireceğiz. Bunlara, Haspolat, Hamitköy, Altınbaş Petrol, Atatürk Spor Salonu, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki kavşaklar da dahildir. Ayrıca, Başbakanlık ışıkları, Gönyeli çemberinden Güzelyurt’a olan Binboğa Yem Sanayi kavşakları hayat bulduğu anda yollarımız ile alakalı yeni vizyonumuzu halkımız ile paylaşacağız” dedi.

Trafikte stressiz ve yol güvenliğini ön planda tuttuklarına dikkat çeken Dürüst, “İnsanların trafiğe çıktıkları zaman psikolojik buhran geçirmeyecekleri bir noktaya trafiğimizi taşımak istiyoruz. KKTC gelişirken araçlar da çoğalıyor” şeklinde konuştu.

Toplu taşımacılıkta sorunlar olduğunu bildiğini anlatan Dürüst, bu yöndeki master planın devreye konulacağını da belirtti.


“Yollara yapılan eleştiriler doğrudur”

Gazetelerde karayolları ile yapılan eleştirilere ‘haksızlık payı var’ demeyeceğini ifade den Dürüst, karayollarının durumunun çok iyi olmadığını kendisinin de bildiğini söyleyerek, “Tüm bu sorunlar bir günde düzelmez. Biz göreve geleli 3.5 ay oldu ve anavatan Türkiye’nin maddi katkı ve teknik desteği ile ne gerekirse yapılıyor. Amacımız KKTC’nin her tarafında ciddi anlamda yollarda bir hafifletme yaşatmaktır” dedi.

Bir günde bu yolların bu hale gelmediğini, bir günde de yapılmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Dürüst, güçleri yettiği ve imkânları el verdiği sürece, maddi manevi ve teknik olarak ekibi ile birlikte çalışmaları sürdüreceğini söyledi.


“Yeni Akıncılar yolu ile kimliksiz yolculuk başlıyor”

Bakanlar Kurulu toplantısında Akıncılar yolunun tamamen, bütün çalışmasıyla ilgili kararın geçirileceğini, paranın bulunarak blokenin alındığını kaydeden Dürüst, “Artık Akıncılar’a kimlik kartı göstermeksizin girilebilecek” dedi.

Ercan Havalimanı kavşağından başlayacak yolun, tünel çıkışından Akıncılar’a kadar devam edeceğini belirten Dürüst, böylece gerek bölge halkının, gerekse Akıncılar’a gitmek isteyenlerin kimliksiz bir şekilde seyahat edebileceğini kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.