Akıncı: New York’ta bir mucize beklemeyin

ABONE OL
Eylül 20, 2016 10:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gitmek üzere saat 09:00 sırlarında Ercan Havalimanı’ndan ayrıldı

Ercan Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Mustafa Akıncı “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya gidecek yolun döşenmesini istiyoruz. Temel hedefimiz budur. Genel Sekreterle yapacağımız temaslarda da bunun arayışı içerisinde olacağız” dedi

Akıncı, New York’a “yapıcı bir ruh, iyi niyetle, Kıbrıs’ın geleceğini şekillendirmek için tüm güçle çalışmaları sürdürmek hedefiyle gideceklerini” söyledi.

“New York’ta bir mucize beklenmemelidir, Kıbrıs sorununun nihai bir aşamasını teşkil etmiyor” diyen Akıncı, bunu kamuoyunda gündem olduğu için söyleme gerekliliğini duyduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un müzakere sürecinde “bugüne kadar örneği olmayan bir ilerleme sağlandığının” altını çizdiğini kaydeden Akıncı, gelinen noktanın küçümsenecek bir nokta olmadığını, yapılan çalışmaların değerini ise ne olduğundan daha büyük, ne de olduğundan daha küçük gösterme taraftarı olmadığını kaydetti.

“Gerçek tablo iyi bir ilerleme sağlandığıdır özellikle dört başlıkta” diyen Akıncı, dört başlıkta (Ekonomi, Mülkiyet, Avrupa Birliği ile ilişkiler ve Yönetim ve Güç Paylaşımı)halen çözülmesi konular bulunduğunu, bunların bazılarının önemli bazılarının da teknik konular olduğunu söyledi.

Hem iki lider ve üçüncü taraflar tarafından paylaşılan, “müzakerelerde 2016’da siyasal bir çerçeve ortaya koyma” hedefi başarılırsa, bir takım konuların da 2017’ye sarkabileceğini ve bunların 2017’nin ilk aylarında çözümlenebileceğine inandığını kaydeden, Akıncı, “New York’taki çalışmalarla, bizi son aşamaya götürecek yolun döşenmesini istiyoruz. Temel hedefimiz budur. Genel Sekreterle yapacağımız temaslarda da bunun arayışı içerisinde olacağız” dedi.

Akıncı, iyi sonuçlarla geri dönmeyi temenni ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile 25 Eylül’de üçlü görüşme yapacak olan Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Jhonson’la da ikili görüşme yapacak.

Cumhurbaşkanı Akıncı’yı Ercan Havalimanı’nda, Meclis Başkanı Sibel Siber, Hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan  ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu uğurladı.

Mustafa Akıncı’ya New York ziyaretinde eşi Meral Akıncı, Müzakereci Özdil Nami, Sözcü Barış Burcu, Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ile Müzakere Heyeti üyesi 3. Sekreter Sertaç Güven eşlik ediyor. Akıncı’nın adaya 29 Eylül’de dönmesi bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.