Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk büyük boyutlu ekipmanı geldi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk büyük boyutlu ekipmanı geldi

Nükleer güvenliğin en önemli ekipmanlarından olan ‘kor tutucu’, geçtiğimiz günlerde çıktığı yolculuğunu tamamladı. 1 No’lu ünitenin ilk büyük boyutlu ekipmanı olan kor tutucu, Akkuyu NGS inşaat sahasına ulaştı.

Nükleer yakıtların içinde olduğu reaktör kabının altına yerleştirilecek olan bu ekipman, 150 ton ağırlığında ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı çelikten yapılmış koni şeklinde bir tanktır. Kor tutucu, 3+ nesil reaktörlü nükleer santrallere özgü pasif güvenlik sistemlerinin önemli ekipmanı olarak biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksei Lihaçev ile Akkuyu NGS sahasında görüşme yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ekipmanın nükleer güvenlik için çok önemli olduğunu belirterek, “Önemli ekipmanlardan bir tanesinin sahaya intikalini görmüş olduk. Buna ‘Core catcher (kor tutucu)’ deniliyor. Kor tutucu, Akkuyu NGS gibi 3’ncü nesil santraller için tasarlanan ve nükleer güvenliği artıran bir ekipman. Bu yıl içerisinde montajı bitmiş olacak” dedi.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali için imal edilen Kor tutucu, bu tür ekipmanların üretiminde uzmanlaşmış Tyajmash A.Ş. firmasının tesislerinde yapıldı. Firmanın halihazırda ürettiği kor tutucuları Çin, Bangladeş, ve Hindistan gibi ülkeler de kullanıyor. 

Kor tutucu ekipmanının kurulacağı 1 Nolu güç ünitesinin inşaatına ilişkin çalışmalar, öngörülen takvime göre devam ediyor. Kor tutucunun montajının yapılacağı alanın hazırlanması çalışmaları sürüyor. İnşaatın tüm aşamaları, gerek bağımsız yapı denetim kuruluşları tarafından, gerek Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından titizlikle denetleniyor.

Kor tutucu nedir?

Koryum tutma ve soğutma aracı veya kor tutucu, 3+ nesil reaktörlü en modern nükleer güç santrallerinde kullanılan pasif güvenlik sistemlerinin önemli bir unsuru. Kor tutucu, radyoaktif maddelerin reaktör korundan çevreye salınmasını önlüyor.

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyor. Proje, 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye ile Rusya arasında imzalandı. 

Kaynak: DHA

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?