Ciddi bir soruna rastlamadık

ABONE OL
Eylül 23, 2016 13:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belediye başkanları, bölge sınırları içerisinde bulunan atık su arıtma tesislerinin rutin olarak denetlendiğini açıkladı. Alsancak Belediye Başkanı, Çatalköy Belediye Başkanı ve Tatlısu Belediye Başkanı bölgelerinde arıtma tesisleriyle ile ilgili bir sorun yaşamadıklarını anlattı. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Belediyesi’ne ait arıtmanın yetersiz olduğunu, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ise zaman zaman yurtlara ait arıtma tesisleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Ceren ÖZBİL

Çevre Mühendisleri Odası’nın Girne, İskele ve Gazimağusa’da faaliyet gösteren birçok atık su arıtma tesisiyle ilgili fotoğraf paylaşarak “denize lağım akıyor” iddiasında bulunması vatandaşları tedirgin etti.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan belediye başkanları, bölgelerinde bulunan atık su arıtma tesislerinin çalışma şekli ve denetlenmesi hakkında bilgi verdi.

Birçok belediye başkanı, denetlemelerin Çevre Dairesi tarafından arıtma çıkışından ve kıyılardan numune alınarak yapıldığını anlatırken, Girne’de hem belediye hem devlet, Tatlısu’da ise sadece belediye tarafından denetim yapıldığı öğrenildi.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan bölgelerinde arıtma tesisleriyle ile ilgili bir sorun yaşamadıklarını anlattı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Belediyesi’ne ait arıtmanın yetersiz olduğunu, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ise zaman zaman yurtlara ait arıtma tesisleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ve Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli’ye ise ulaşılamadı.

Ataser: Soruna rastlamadık

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, bölgelerinde bulunan arıtma tesisi ile ilgili Çevre Dairesi’nden düzenli olarak ÇED raporu aldıklarını ve bu doğrultuda hareket ettiklerini anlattı.

Şu ana kadar herhangi sıkıntılı bir duruma rastlamadıklarını ifade eden Ataser, bölge halkından da gelen şikayetleri değerlendirdiklerini ve birçok kez dalgıç getirmelerine rağmen bir soruna rastlamadıklarını söyledi.

Ataser, belediyeye ait bir arıtma tesisi olmadığına dikkati çekerek, en geç 5 yıl içinde bunu tamamlamaları gerektiğini belirtti.

Hulusioğlu: Çevre Dairesi ile birlikte denetleniyor

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Çatalköy Bölgesi’nde merkezi arıtma sistemi olmadığını ve bölgede sadece bazı otel ve sitelerin paket arıtma sistemlerinin olduğunu belirtti.

Bu arıtmaların ise Çevre Dairesi ile birlikte denetlendiğini kaydeden Hulusioğlu, şu ana kadar ciddi bir soruna rastlamadıklarını ifade etti.

Hulusioğlu, belediye olarak merkezi arıtma sistemi kurmak istediklerini ancak, belediyenin mali durumunun şu anda merkezi artıma sistemi kurmak için yeterli olmadığını söyledi.

Orçan: Belediye olarak biz denetliyoruz

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, bölgede merkezi arıtma sistemi olmadığını, sadece bazı sitelerin paket arıtma sistemi olduğunu söyledi.

Belediye olarak bu sitelerdeki arıtmadan iki üç ayda bir numune alarak laboratuara gönderdiklerini kaydeden Orçan, şu ana kadar herhangi bir soruna rastlamadıklarını belirtti.

Orçan, “Çevre Dairesi’nin Tatlısu’da arıtmalarla ilgili herhangi bir tahlil yaptığına denk gelmedik. Eğer yaptılarsa da bize haber vermediler” dedi.

Kaya: Rutin olarak denetleniyor

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölgede bulunan arıtma tesislerinden sadece yurtlara ait olanlarda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Kontrollerin düzenli olarak yapıldığından söz eden Kaya, hizmet alımı şekilde özel firmalar tarafından rutin olarak denetlendiğini kaydetti.

Güngördü: Arıtma yetersiz

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne’de yeterli arıtma olmadığını ve mevcut arıtmada zaman içinde yüklenmeden dolayı bir takım sıkıntılar yaşandığını anlattı.

Arıtmalarla ilgili kontrollerin hem belediye hem de devlet tarafından yapıldığından söz eden Güngördü, şu şekilde konuştu:

“Ön arıtma gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun maliyeti de 650 ile 700 bin Euro civarındadır. Bununla ilgili ihaleye çıkacağız.

Kentin gelişimine paralel olarak bu tesisi geliştirmemiz gerekir. Girne Belediyesi olarak bunun bizim görevimiz olduğunu biliyoruz. Ancak KKTC olarak Türkiye ile imzaladığımız sözleşme, içme suyu, temiz su ve yağmur suyu projesini kapsamaktadır.  Bu nedenle 7 milyon Euro gerektiren bu geniş ölçekli proje bir arada hayata geçebilir.  İdarenin özelleşmesi söz konusudur. Bu nedenle bizimde haklı bir tereddüdümüz söz konusudur.

Tesisin geneli ile ilgili hazırladığımız büyük ölçekli proje, 80 bin nüfusa göre dizayn edilen bir projedir. Ön arıtma projesi ise 2 milyon TL’lik bir projedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.