Derinsu Mağarası turizme kazandırılmayı bekliyor

Derinsu Mağarası turizme kazandırılmayı bekliyor

Güvenlik güçlerince başarıyla yürütülen operasyonlarla terörden temizlenen Derik ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Derinsu köyünde bulunan mağara doğal yapısı, içinden çıkan derin su kaynağı ile doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Yörede sıcaktan bunalanların serinlemek için tercih ettiği mağara köye ziyarete gelen misafirlerin de uğrak mekanı oldu.

Derinsu köyünde yaşayan Şakir Güngür, mağaranın doğal güzellikleriyle görenleri hayran bıraktığını söyledi.

Yörede yaşayanların mağarada serinlediğini ifade eden Güngür, “Mağaraya Gaziantep, İstanbul ve Türkiye’nin başka bölgelerinden de geliyorlar. Ramazanda buraya geliyor, serinliyoruz. Üzerimizi örtmeden burada duramayız fazla. Karpuzu buradaki suya atıyorsun, çıkıncaya kadar ikiye bölünüyor” dedi.

“Turizme kazandırılmasını bekliyoruz”

Levent Kaya da, mağarada kışın su kaynağının yükseldiğini, yazın ise normal seviyeye ulaştığını belirtti.

Hava sıcaklığına rağmen mağaranın içinin buz gibi olduğunu anlatan Kaya, “Bu mağara mükemmel. Suyun derinliğini kimse bilmiyor. Derinsu Mağarası’nın değerlendirilmesini, bir proje ile turizme kazandırılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Seydoş Vural ise, mağaranın güzelliklerini görmeleri için herkesi köye beklediklerini dile getirerek, “Devletimizden ricamız burayı daha da güzelleştirmeleri. Burada piknik yapıyoruz, serinliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ferhat Erol da mağaranın turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi.

Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?