Dünyanın en büyük çamaşırhanesi 140 yıldır faaliyette

Dünyanın en büyük çamaşırhanesi 140 yıldır faaliyette

Hindistan’ın Mumbai (Bombay) kentinde bulunan dünyanın en büyük çamaşırhanesi Dhobi Ghat, yaklaşık 140 yıldır ülkenin en kalabalık kentinin kirlilerini temizliyor.

İngiliz sömürgesi döneminde 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen Dhobi Ghat, günümüzde dünyanın en büyük çamaşırhanesi konumunda.

20 milyondan fazla nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olan Mumbai’ye yıllardır hizmet veren Dhobi Ghat, aynı zamanda 200’den fazla aileye ev sahipliği yapıyor

Çamaşırcılık, bu aileler arasında nesilden nesile aktarılan bir mesleğe dönüşmüş durumda.

Şehrin dört bir yanından getirilen binlerce kıyafetin uygun fiyatlara temizlendiği çamaşırhane, hem burada yaşayan ve çalışan aileler hem de dışarıdan gelen işçiler için önemli bir gelir kapısı.

İşçiler, günlük ortalama 400-600 rupi (yaklaşık 35-55 TL) kazanıyor.

100 binden fazla çamaşır yıkanıyor

Dhobi Ghat’ta yaklaşık 7 bin işçi, sabahın erken saatlerinden başlayarak her gün ortalama 18-20 saat boyunca 100 binden fazla çamaşırı yıkıyor.

İşçiler, 700’ün üzerinde yıkama taşında vurarak temizledikleri çamaşırları, öğle güneşinin altında iplere asarak kurutuyor.

Daha sonra ütülenen ve poşetlenen çamaşırlar, şehrin farklı bölgelerindeki müşterilere ulaştırılıyor. Şehirdeki birçok otel, şirket ve hastane, hızlı hizmeti nedeniyle yıllardır Dhobi Ghat’ı tercih ediyor.

Guinness Rekoruna sahip çamaşırhane

Dhobi Ghat, 2011’de çamaşır sektörünü temsil eden Dhobi Kalyan ve Audhyogik Vikas Kooperatifinin girişimleriyle “en fazla sayıda insanın aynı anda tek bir yerde elle kıyafet yıkadığı yer” olarak Guinness Dünya Rekoru’na da sahip.

Kooperatif verilerine göre, Dhobi Ghat’ın yıllık cirosu 100 milyon rupi (yaklaşık 90 milyon TL) civarında.

Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
dhobi gat hindistan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?