Güney Kıbrıs Meclisi; “Abdullah Öcalan serbest bırakılsın, PKK terör listesinden çıkarılsın”

ABONE OL
Eylül 10, 2016 14:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Kıbrıs Cumhuriyeti” Temsilciler Meclisi, bugünkü oturumunda “Türkiye`nin terörle savaş bahanesiyle Suriye`deki kabul edilmez istilasını” şiddetle kınayarak konu hakkında bir karar onayladı.

Meclis, “uluslararası topluluğa Türkiye`nin Suriye`den askerlerini geri çekmesi ve Kıbrıs dâhil diğer komşu ülkelerinin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyması amacıyla baskı yapması” çağrısında bulundu.

Karara göre, Meclis, Kıbrıs Cumhuriyeti`nin de Türk ordusunun Suriye`yi istila ve bu ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal etmesini “hemen ve şiddetle” kınamasını ve Avrupa ile uluslararası seviyede Türkiye`nin eylemlerinin kınanması amacıyla gerekli girişimlerde bulunması çağrısında bulundu.

Temsilciler Meclisi, ayrıca, Avrupa Birliği ve AB üyesi ülkelerin, Türk eylemlerini kınaması, Türkiye`nin AB aday ülkesi olarak AB prensiplerine ve ilkelerine saygı duyması ve Türkiye`nin müzakere sürecine yaptırımlar koyması gerektiğini vurguladı.

Meclis, devamla, BM ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve genel olarak uluslar arası topluluğu Türkiye`nin eylemini kınamaları ve Türkiye`nin uluslar arası hukuk ve özellikle BM Beyannamesi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını uygulaması amacıyla baskı yapmasını istedi.

Kıbrıslı Parlamenterler, Kürt ve Rojava bölgesindeki diğer toplumlara destek ifade ettiler.

Meclis, Kürt lider Abdullah Öcalan`ın hemen serbest bırakılması çağrısında bulunarak, bunun “Türkiye`deki Kürt sorununa siyasi bir çözüm bulunması için önemli bir adım olacağını” vurguladı.

Temsilciler Meclisi, ayrıca, Avrupa Birliği`nin Kürdistan İşçi Partisini terör listesinden çıkarmasını istedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.