Kuzey Kore zaman dilimini değiştiriyor

ABONE OL
Eylül 9, 2016 13:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Kore, standart uluslararası saat dilimini değiştirerek, 30 dakika daha geri olan kendi saat dilimini oluşturacak

Kore ajanslarının haberine göre, yeni uygulama Kore’nin 15 Ağustos 1945’te 2.Dünya Savaşı’nın ardından Japonya işgalinden kurtuluşunun 70. yıl dönümünde başlayacak.

Japon sömürgesi döneminden kalan son izlerin “Pyongyang Saat Dilimi” ile silineceğinin belirtildiği haberde, “Kötülük peşindeki Japon emperyalistleri, 5 bin yıllık tarihi ve kültürüyle Kore toprağını acımasızca ayaklar altına alıp Kore halkını yok etmek için eşi görülmemiş bir siyaset izlerken, bizi kendi zaman dilimimizden bile mahrum bırakarak affedilmez suçlar işledi” ifadeleri kullanıldı.

Kim Jong Un: ABD ve Güney Kore ile savaşmaya hazırız

Kim Jong Un: ABD ve Güney Kore ile savaşmaya hazırız

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Jeong Joon-hee, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu uygulamanın sınır kasabası Kaesong’daki karışıklıklara yol açabileceğini açıkladı.

ORTAK SAAT JAPONYA İŞGALİNDE BAŞLAMIŞTI

Kuzey Kore’nin uygulamaya hazırlandığı yeni saat dilimi, Kore Yarımadası’nda 1908’de kabul edilmişti. Şu anda Kuzey Kore, Güney Kore ve Japonya’da uygulanan ortak saat dilimi ise Japonya’nın 1910’dan 1945’e kadar Kore Yarımadası’nı işgali sırasında başlatılmıştı. Güney Kore, daha pratik olduğu ve uluslararası uygulamalara uyduğu için Japonya ile aynı saat dilimini kullanacağını belirtmişti.

Kuzey Kore dışında kendi saat dilimine sahip olan bir ülke de Venezuela. Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez, 2007 yılında gün ışığını halka daha eşit bir biçimde dağıtmak amacıyla saatlerin yarım saat geri alınmasına karar vermişti.

Kim Jong-un'a 'Küresel Devlet Adamı Ödülü' verildi!

Kim Jong-un’a ‘Küresel Devlet Adamı Ödülü’ verildi!

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.