Maden sahibi ve müfettişler için suç duyurusu

ABONE OL
Mayıs 21, 2014 22:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Baro, maden sahibi Alp Gürkan hakkında yakalama kararı çıkarılmasını ve şirketin mal varlıklarının dondurulmasını istedi. Baro Yönetim kurulu ile birlikte gazetecilerin sorularını cevaplandıran Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız, maden faciasıyla ilgili savcılığa 5 sayfalık suç duyurusunda bulunduklarını anlattı.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) yetkilileri hakkında da yasal işlem yapılması ve Soma Kömürleri A.Ş. ile bu şirketin bağlı olduğu Soma Holding’in ve olayda sorumluluğu tespit edilen şirketlerinin mal varlıklarına tedbir konulması istediklerini belirten Balkız, madeni denetleyen bütün kamu kurumlarınında raporların yeniden incelenmesini istedi.

Ölen madencilerin ailelerine ücretsiz avukatlık hizmeti vereceklerini, bununla ilgili avukat nöbet çizelgesi oluşturacaklarını anlatan Balkız, “Soma’daki maden faciasının maddi tazminatı çok yüksek olacak. Soma Kömürleri A.Ş. ile bu şirketin bağlı olduğu Soma Holding’in ve olayda sorumluluğu tespit edilen şirketlerinin mal varlıklarına tedbir konulmalıdır. İkincisi husus ise kazanın meydana geldiği maden Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait bir maden. Soma Kömürleri A.Ş., TKİ’ye ait maden arama ruhsatı ile kazanın meydana geldiği madende çalışmaktadır. TKİ ile Soma A.Ş. arasında hizmet alım sözleşmesi mevcut. Soma A.Ş., bu madende hizmet alımı kapsamında maden işçisi çalıştırmaktadır. Bu işlemin doğal sonucu olarak TKİ asıl işveren, Soma A.Ş. ise alt işveren vasfına haiz olup, soruşturmada TKİ’nin yetkilileri hakkında da asıl işveren sıfatı ile işlem yapılmalı. Kusuru ve ihmali bulunan TKİ yönetici ve sorumluları hakkında gereğinin yapılmasını talep ettik.” dedi.

6331 Sayılı İş Kanunu ve Güvenliği Kanunu’nun 3’üncü maddesine göre ‘Mesleki alma zorunluluğu bulunan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yar alan işlerde, yaşayacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz’ ve ‘Amir hüküm çerçevesinde alınacak belgelerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olması gerekir’ hükmü olduğuna dikkati çeken Baro Başkanı Balkız, ölüm olayının meydana geldiği bu madende işçilerin anılan mevzuat hükümlerine uyulmaksızın çalıştırıldığı, onaysız ve ne olduğu belli olmayan bir takım belgelerin de suç duyurusuna eklendiğini kaydetti.

Kaynak: CİHAN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.