Marihuana kullanımı arttıkça sigara ve alkole azalıyor

ABONE OL
Eylül 22, 2016 12:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’daki gençlerin marihuana, sigara ve alkol kullanımına ilişkin yapılan araştırma yayınlandı.

Marihuananın gençler arasında popüler olduğunu kanıtlandı. Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre gençlerin sigara ve alkol kullanımında azalış görülürken, marihuanada ise yukarıya giden bir trend gözlemlendi.

Espad’ın geçen yıl Almanya, Britanya ve İspanya dışındaki Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında gerçekleştirdiği araştırmada, gençlerde ortalama marihuana kullanım oranının yüzde 16’ya kadar yükseldiğini ortaya koydu. Araştırmaya 100 bine yakın gencin katıldığı aktarıldı.

Aşırı dozu olmayan ve kayıtlara geçen hiçbir ölümün yaşanmadığı marihuana kullanımı, Çek Cumhuriyeti gençleri arasında ise yüzde 37’ye kadar çıkıyor.

Marihuananın gençler tarafından en çok kullanıldığı ülkeler arasında Fransa ve Monako bulunuyor. Bulgaristan, Yunanistan, Polonya ve Romanya’da da son yıllarda gençler arasında yaygın kullanım gözlemlendi.

Ayrıca, ömür boyu marihuana kullanımının son 10 yılda yüzde 11’den yüzde 17’ye kadar yükseldiği de ifade edildi.

Alkol kullanımı halen çok yüksek

Avrupalı gençler arasında alkol kullanımının son 10 yılda azalmasına karşın oran bakımından hala çok yüksek olduğu bildirildi.

1995-2015 arasında “Son 30 günde alkol kullandınız mı?” sorusuna “Evet” yanıtını verenlerin oranı yüzde 56’dan yüzde 47’ye düştü. Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan en çok alkol tüketen gençlerin yaşadığı ülkeler olarak dikkat çekti.

Gençler arasında sigara kullanımı ise alkole oranla daha da hızla azalan bir durumda. 1995’te yüzde 20’lerde olan günlük sigara kullanımı 2015 yılına gelindiğinde ise yüzde 10’un sadece biraz üzerinde yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.