Obrador: Göçü durdurma planını finanse etmek için eski başkanlık uçağı satışta

Obrador: Göçü durdurma planını finanse etmek için eski başkanlık uçağı satışta

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Meksika’dan ABD’ye göçmen akınını durdurma planı konusunda açıklama yaptı.

Obrador, göçün durdurulması için ABD ile varılan anlaşmanın finanse edilmesi adına eski başkanlık uçağı ve eski hükümetin diğer uçaklarının satışa çıkarıldığını duyurdu.

Obrador, planın lüks başkanlık uçağının satışından elde edilen gelirle finanse edileceğini söyledi.

Trump’tan Meksika’ya “göçmen vergisi” tehdidi

ABD yönetimi geçen ay sonu, Latin Amerikalı göçmenlerin Meksika üzerinden ABD’ye girişini engelleyebilmek amacıyla bu ülkeye yüzde 5 gümrük vergisi uygulayacağını açıklamıştı.

Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmenleri durdurmak için Meksika’nın hiçbir şey yapmadığını ileri süren ABD Başkanı Donald Trump, her ay söz konusu gümrük vergisinin yüzde 5 daha artırılacağını ve 1 Ekim’de yüzde 25’e ulaşana kadar süreceğini duyurmuştu.

Trump cuma günü, yasa dışı göç konusunda ABD ile Meksika’nın anlaşmaya vardığını, dolayısıyla bu ülkeye uygulanması planlanan gümrük vergilerinin süresiz durdurulduğunu açıklamıştı.

Meksika sınırındaki göçmen konvoyu

Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşmak için yola çıkan 7 binden fazla kişinin bulunduğu göçmen konvoyu, geçen yıl aralıkta Meksika topraklarında ilerleyerek kuzeydeki sınır kenti Tijuana’ya ulaşmıştı.

Guatemala, Honduras ve El Salvador’dan yoksulluk, şiddet ve zulüm nedeniyle kaçtıklarını ifade eden göçmenlerin birçoğu, gözaltına alınacaklarına dair uyarılara rağmen ABD’ye giriş yapmayı hedefliyor.

ABD Başkanı Trump, Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşmak için yola çıkan göçmen konvoyundan hiç kimsenin mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını belirtmişti.

ABD ve Meksika hükümetleri arasında varılan “Meksika’da Kal” mutabakatı kapsamında, Meksika üzerinden ABD’ye göç müracaatı yapan üçüncü ülke vatandaşlarının başvuru işlemleri sonuçlanıncaya kadar Tijuana’da ikamet etmesi öngörülmüştü.

Meksika Ulusal Göç Komisyonu Başkanı Tonatiuh Guillen 29 Ocak’ta yaptığı açıklamada, hükümetin 1 Aralık 2018’den bu yana çoğunluğu Orta Amerika ülkelerinden 3 bin 983 göçmene geçiş vizesi verdiğini aktarmıştı. 

Kaynak: Reuters

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?