Ranta dönük isteklere fırsat vermeyeceğim

ABONE OL
Eylül 26, 2016 10:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KIBRIS TV’ye konuşan Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, ulaşımdaki en büyük sıkıntının kara taşımacılığında olduğuna işaret ederek, sistemsizliğin büyük sorunlara yol açtığını, bakanlığından ranta dönük talepler olduğunu vurguladı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, ‘T’ izinlerinde yeni bir sisteme ihtiyaç olduğunun altını çizerek, toplu taşımacılıktaki sistemin tıkandığını vurguladı. Dürüst, İzin Kurulu tarafından verilen ‘T’ izinleriyle ilgili yaşanan sıkıntılara işaret ederek; “Bu yapının beni ezmesine izin vermeyeceğim” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün en büyük sıkıntılarından birisinin sistemsizlik olduğunu belirterek, yılların getirdiği bu sorunun bir türlü aşılamamasının düzgün ve disiplinli iş yapılmasını da engellediğini vurguladı… Bakanlığından bireysel ve ranta dönük isteklerde bulunulduğunu ifade eden Kemal Dürüst, İzin Kurulu’nun verdiği ‘T’ izinlerine işaret ederek burada yaşanan sorunların fazlalığına dikkat çekti. Bakan Dürüst, birine yardımcı olurken, başkasının zarar görmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı.

Ulaşımdaki en büyük sıkıntının kara taşımacılığı olduğunu belirten Dürüst, yıllardan beri gelen sistemsizliğin sorunlara neden olduğunu söyledi. Dürüst, İzin Kurulu tarafından verilen ‘T’ izinleriyle ilgili yaşanan sıkıntılara işaret ederek “Bu yapının beni ezmesine izin vermeyeceğim” dedi.

Dürüst, ‘T’ izinlerinde yeni bir sisteme ihtiyaç olduğunun altını çizerek, toplu taşımacılıktaki sistemin tıkandığını vurguladı.

2008 yılından beri taksiler için ‘T’ izni verilmediğini, kendilerinin de bu sistemi devam ettirdiğini ifade eden Dürüst, otobüslere güzergah izinlerinin kendi dönemlerinde de verildiğini belirtti.

Dürüst, tali yollardan anayollara çıkış izinleriyle ilgili sorunlar da yaşandığını ifade ederek, izin verilmediği durumda başka örneklerin karşılarına çıkarıldığını söyledi.

KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programına katılan Bakan Dürüst, projelerini anlattı ve ülke gündeminde olan bakanlığının sorumluluğundaki sorunlara değindi.

“Gönyeli-Boğaz yoluna başlanıyor”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Gönyeli-Boğaz yolunun yapımına yakında başlanacağını söyledi. Dürüst, Merkezi İhale Komisyonu’nun çıktığı ihale sonrası, Ali Tosun’un firmasıyla sözleşme imzalandığını ifade etti.

Bakan Dürüst, söz konusu yolun maliyetinin 6.5 milyon TL olduğunu belirtti. Yol güzergahındaki istimlaklardan (kamulaştırma) dolayı bazı değişiklikler olabileceğini, yolun biraz daha genişleyebileceğini anlatan Dürüst, bisiklet yolunun da gündemde olduğunu söyledi.

“Lavinium Sitesi de yola kavuşacak”

Dürüst, söz konusu yol çalışmasına bağlı olarak Lavinium Sitesi’nin yıllardır bekleyen yol sorununun da çözüleceğini belirtti. Bakan Dürüst, projenin hazırlık aşamasında olduğunu ifade etti.

“Lefkoşa-Girne yolundaki çökmeler gideriliyor”

Bakan Dürüst, Lefkoşa-Girne anayolundaki çökmelerin de tamir edileceğini, yolun yeniden döküleceğini ifade etti.

Proje için paranın ayrıldığını belirten Bakan Dürüst, ilk etap yol çalışmasının St. Hilarion Kalesi civarına kadar olacağını söyledi.

Gönyeli Çemberi projesi için son hazırlıklar

Gönyeli Çemberi projesinin tamamlanmak üzere olduğuna işaret eden Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Türkiye Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan ile Ankara’daki görüşmesinde, konunun gündeme geldiğini belirtti. Proje için Türkiye’den ekip geldiğini ifade eden Dürüst, yerli bir şirketin de projeye katkı koyduğunu söyledi.

Dürüst, her gün Gönyeli Çemberi’nden 48 bin araç geçtiğini ifade ederek, oradaki trafik tıkanıklığının büyük sorun olduğunu söyledi. Projenin iki aşamalı olduğunu anlatan Dürüst,  Girne’den gelen ve Lefkoşa Fuar Alanı’na doğru gidecek bir sürücünün Gönyeli Çemberi’ne girmeden ‘kaçış’ yolundan fuar tarafına gitmesinin sağlanacağını belirtti. Dürüst, Girne’den Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne gidecek kişilerin çemberi kullanacağını, hastaneden çıkıp Güzelyurt’a doğru gidecek olanların da çembere girmeden ‘kaçış’ yoluyla istedikleri istikamete gitmelerinin sağlanacağını söyledi.

Dürüst, projenin ikinci etabında ise Girne’den Lefkoşa Devlet Hastanesi yönüne gidecek sürücülerin üst geçitle geçişinin sağlanması, Gazimağusa-Güzelyurt ve Güzelyurt-Gazimağusa istikametinde gidenlerin de söz konusu geçidin altından geçeceğini belirtti.

Lefkoşa’daki trafik keşmekeşinin giderilmesi için Gönyeli Çemberi ve Binboğa Yem Sanayi’ye giden kavşak dahil Güzelyurt’a doğru 11 kavşak için proje hazırlandığını ifade eden Dürüst, ihale aşamasında proje detaylarının paylaşılacağını söyledi.

“Akıncılar’daki yol askerin içinden geçmeyecek”

Güzelyurt-Lefke yolunun 15 Kasım’da açılacağını belirten Bakan Dürüst, Paşaköy-Aslanköy yolunun; Büyükkonuk-Sazlıköy yolunun; Görneç-Alevkayası yolunun döküldüğünü ifade etti.

Dürüst, Akıncılar köyüne yapılacak yolla halkın artık, askerin içerisinden geçmeyeceğini bu nedenle kimlik gösterimi yapılmadan geçişin sağlanacağını belirtti.

Lefke yolu üzerindeki istimlak sorunuyla ilgili Maliye Bakanlığı’nın 15 gün içerisinde ödeme yapabileceğini söyleyen Dürüst, ödemenin 1.8 milyon TL olduğunu kaydetti.

“Dilekkaya’daki iki köprü yeniden yapılıyor”

Dilekkaya köyündeki çalışmanın da sürdüğünü ifade eden Kemal Dürüst, dört köprüden şu anda ikisinin yapıldığını belirtti.

Bakan Dürüst, köylülerin mağdur olmaması, kış aylarında, su taşkınları olmadan köylerine rahat girebilmesi için köprülerin erken zamanda bitirileceğini, geçici olarak köye girişlerin tarladan açılan toprak yollardan sağlandığını ifade etti.

“Araç Kayıt Dairesi’nde köklü değişim olacak”

Seyrüsefer affının ardından Araç Kayıt Dairesi’nde yoğunluk yaşanmasıyla ilgili Bakan Dürüst, dairede köklü değişikliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Dürüst, dairedeki sorunları gidermek için uğraşacaklarını ifade ederek, Bu dairenin, Vergi Dairesi’nden sonra en iyi gelirin elde edildiği daire olduğunu belirtti.

“Havacılıkta grev olmaması için çaba harcanıyor”

Sivil havacılıkta yaşanan sorunlara da değinen Bakan Dürüst, hava kontrolörlerinin iyi çalıştığını söyledi. Dürüst, hava kontrolörlerinin maaş konusunda sıkıntısı olmadığını düşündüğünü ancak çalıştıkları ortamın daha huzurlu olması açısından, mevcut sorunların çözülebileceğini ifade etti.

Birkaç hafta önce uçağın kalkmasına beş dakika kala grev başlatılmasına tepki gösteren Dürüst, grev olmaması için talepleri karşılama konusunda, ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

“Ercan’da işler yolunda”

Ercan Havalimanı’nda 2017 yılından itibaren devlet kasasına para düşeceğini ifade eden Kemal Dürüst, havaalanında gerekli denetimin yapıldığını, eksikliklerin ilgili şirkete bildirildiğini söyledi.

Dürüst, havaalanındaki tünelin bitmek üzere olduğunu, Akıncılar yoluyla birlikte açmayı hedeflediklerini belirtti.

GSM şirketlerine eleştiri

GSM şirketlerinin standart paket uygulamasında vatandaştan habersiz fiyat artırmasıyla ilgili yasadaki boşluktan faydalanıldığını anlatan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, bakanlıkla görüşmeden yapılan bu uygulamayı doğru bulmadıklarını söyledi. Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun durumu incelediğini ifade eden Dürüst, ücret artışının yanı sıra düşüş de olması gerektiğini kaydetti.

Dürüst, yeni GSM şirketlerinin adaya gelmek istediklerini ancak şimdiye kadar ciddi bir girişim bulunmadığını belirtti.

“Telefon Dairesi yeniden yapılandırılacak”

Telekomünikasyon Dairesi’nde 2017 yılında yeniden yapılandırma olacağını ifade eden Bakan Dürüst, hizmet yeterliliğindeki sıkıntılara işaret etti.

Dürüst, daire donanımına gerekli yatırımın yapılmadığını belirterek Türkiye’deki sistemi örnek gösterdi.

“Gemikonağı Limanı canlandırılacak”

Gemikonağı Limanı’nın yeniden canlandırılması için uğraşları olduğunu ifade eden Dürüst bu maksatla, İskenderun Limanı’nda incelemelerde bulunduğunu belirtti.

Dürüst, limanın bölgeyi ayağa kaldıracağını ifade ederek, bu limanın dünya literatüründe yeri olan bir liman olduğunu söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r