Seksin bilinmeyen faydaları!

ABONE OL
Eylül 14, 2016 23:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sevgi dolu bir ilişkide, belirli bir sıklıkta aktif seks hayatına sahip olmanın aynı zamanda psikolojik ve fiziksel sağlık için de birçok faydası var.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, sağlıklı bir seks hayatının 12 faydasını anlattı.

1.Çiftlerin ilişki dengesine, psikoloik iyilik haline tam destek olur. Birbirlerini arzulayan çiftlerin birbirlerine toleransı, anlayışı daha yüksek olur. Sorunlar derinleşmez ve çiftler arasındaki sevgiyi besler.

2. Bağışıklık sisteminizin güçlü ve zinde kalmasına yardımcı olurAktif bir cinsel hayatı olan insanlar, daha az sağlık sorunu yaşama olasılığına sahip olabilir. Güçlü, zinde ve yüksek çalışan bir metebolizmayı destekler aktif seks hayatı.Sevgi dolu bir ilişkide seks yapan insanların vücudunda mikroplar, virüsler ve diğer zararlı moleküllere karşı vücudu koruyan ve savunan antikor seviyeleri daha yüksektir. Pennsylvania’daki Wilkes Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, haftada bir ya da iki kez seks yapan üniversite öğrencilerinin vücutlarındaki antikor düzeyi, daha az sıklıkla seks yapan üniversite öğrencilerine oranla daha yüksek çıkmış. Bu sonuca göre daha fazla seks yapanların bağışıklık enerjisi daha yüksek…

3. Libidonuzu arttırır.Kullanılmayan uzuvlar zamamnla körelir, tıpkı uzun süre üzerine oturduğunuz bacağınızın uyuşması gibi…Bacağınızı hareket ettirdikçe uyuşukluk geçer ve normal yürürsünüz. Daha canlı ve renkli bir cinsel yaşamın özlemini mi duyuyorsunuz? Öyleyse antreman yapmalı ve seks yaptıkça cinsel enerjinizin uyanıp gçleneceğini hatırlamalısınız.Seks yapmak cinsel yaşamınızı daha iyi hale getirecek ve libidonuzu arttıracaktır.

4. Seks yapmak kadınların mesane kontrolüne yardımcı olur.Kadınların neredeyse yüzde 30’unu hayatlarının bir döneminde etkileyen idrar tutamama probleminden kaçınmak için güçlü bir pelvik tabana sahip olmak kadınlar için önemlidir.Düzenli bir seks hayatı pelvik taban kasları için sanki bir egzersiz gibidir. Orgazm olduğunuzda, pelvik taban kaslarınızda kasılmalar olur, bu kasılmalar da o bölgedeki kasların güçlenmesini sağlar.

5. Kadınlarda özgüveni besler.Sevdiği erkek tarafından arzu edilen bir kadın olduğunu hissetmek kadınlar için çok önemlidir. Evliliklerde kocasıyla kaliteli cinsel hayata sahip olan kadınlar daha güvenli hisseder kendini. Beğenildiğini, arzulandığını bilmek ciddi bir ihtiyaçtır ve ilişkide depresif duygulara karşı kadını daha güçlü kılar.

6. Kan basıncını düşürür. Yapılan araştırmalarda seks yapmak ve düşük kan basıncı arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır.Özellikle cinsel ilişki sistölik kan basıncını ya da diğer bir deyişle büyük tansiyonu düşürüyor. Tansiyonunuzu ölçtürdüğünüzde ilk çıkan rakam sistolik kan basıncınızdır. Bu ise kendinizi daha rahat ve daha dengeli, sağlıklı hissetmenizin koşullarından biri…

7. Egzersiz yerine geçer. Seks iyi bir egzersiz yapma şeklidir. Tabii ki bir koşu bandında koşmanın yerine geçmez ama yine de ciddi kaloriler yakmanızı sağlar.Seks yaparken kişi dakikada ortalama 5 kalori kaybeder. TV izlerken dakikada sadece 1 kalori kaybediyoruz. Seks esnasında vücudunuz yoğun bir faaliyet içeirisndedir. Seks yaparken, damarlarınızdaki kan daha hızlı akar, kalp atışınızı arttırır ve birçok kasınızı kullanmanızı sağlar.Seksin bu faydasını göz ardı etmeyin. Bunu öğrendikten sonra belki düzenli olarak seks yapmak için günlük planınızda değişiklik yapma ihtiyacı hissedeceksiniz. Tıpkı egzersizde olduğu gibi, seksin de düzenli olarak yapılması faydalarını maksimum seviyeye çıkarır.

8. Kalp krizi riskini azaltır. Sağlıklı bir cinsel yaşam kalbiniz için faydalıdır. Kalp atış hızınızı arttırmanın çok iyi bir yolu olmasının yanı sıra, seks yapmak vücudunuzdaki östrojen ve testosteron seviyelerinin de dengede kalmasına yardımcı olur.Bu hormonlardan birinin seviyesi düşük olduğunda osteoporoz (kemik erimesi) ve hatta kalp hastalığı gibi sağlığınızla ilgili birçok problem yaşamaya başlarsınız.Sık sık seks yapmak bu sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına engel olabilir. Yapılan bir araştırmada haftada iki kez seks yapan erkeklerin daha nadiren seks yapanlara göre kalp hastalıklarından ölme riskinin yüzde 50 daha az olduğu sonucuna varılmıştır.

9. Ağrı hissini azaltır. Bir yeriniz ağrıdığında, bir aspirin alnadan önce, orgazmı deneyin. Eşinize karşı yatakta “Başım ağrıyor, istemiyorum” yerine; “başım ağrıyor, istiyorum” diyebilirsiniz. orgazm ağrı hissini bloke edebilir. Çünkü orgazm sırasında kişinin ağrı eşiğinin artmasına yardımcı olan bir hormon salgılanıyor.Orgazm olmadan cinsel uyarılma da tek başına işe yarayabilir. Vajinal uyarılmanın kronik sırt ağrısı ve bacak ağısını bloke ettiğini gözlemlenmiştir. Birçok kadın da genital olarak kendilerini uyardıklarında bunun adet sancılarını, eklem ağrılarını ve hatta baş ağrılarını azalttığını söylüyorlar.

10. Erkeklerde prostat kanseri gelişmesi riskini azaltır. Sonuçları Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre sık sık seks yapan erkeklerde (ayda en az 21 kez) prostat kanseri gelişme riski daha az.Seksin bu faydasından yararlanmak için bir partnere de ihtiyacınız yok. Cinsel ilişki, mastürbasyon ya da rüyada boşalma yoluyla siz de prostat kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.Bahsi geçen bu araştırmada, prostat kanseri riskini azaltan tek etkenin seks olup olmadığı kesin değil çünkü kanser riskini etkileyen çok fazla faktör var. Ama daha fazla seks yapmaktan zarar gelmez.

11. Daha iyi uyumanızı sağlar. Seks yaptıktan sonra güzel uyursunuz, bunun bir sebebi var.Orgazmdan sonra rahatlama ve uyku hissine sebep olan prolaktin hormonu salgılanır. Cinsel rahatlamayla birlikte uykuya geçiş kolaylaşır ve sabah dinç ve enerjik uyanırsınız.

12. Stresi azaltır. Partnerinize yakın olmak sizdeki stres ve gerginlik hislerini azaltır. Dokunmak, sarılmak gibi sevişmek de gerginliği dağıtır.Sevdiğiniz insana dokunmak ve ona sarılmak vücudunuzdaki doğal “kendini iyi hissetme hormonunun” yani serotonin salgılanmasına sebep olur. Cinsel olarak uyarılmak beyinde zevk alma ve ödül sistemini harekete geçiren bir kimyasal salgılanmasını sağlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.