TDP de emirname değişikliğinin iptali için YİM’e başvurdu

ABONE OL
Eylül 30, 2016 13:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne 2’nci Bölge Emirnamesi’nin ve önceki emirnameye getirilen değişikliklerin iptali için, Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit başkanlığındaki heyet bugün Yüksek Mahkeme Mukayyitliği’ne giderek dava dosyaladı.

Özyiğit’e, TDP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Avukat Boysan Boyra, TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, TDP Parti Meclisi üyeleri Safiye Özaltıner ile Girne Belediyesi’nin TDP Meclis Üyesi de olan Ziya Egemen Sencer eşlik etti.

Davanın, Yüksek Mahkeme Mukayyitlik Amiri Fatma Öztekiner Bağcıer huzurunda dosyalanmasının ardından TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Avukat Boysan Boyra birer açıklama yaptı.

Özyiğit, bu güzel adayı kimsenin beton yığınına çevirmeye hak ve yetkisi olmadığını ifade ederek, “Özellikle Girne sahil şeridinde denizden bakıldığında dağı, dağdan bakıldığında denizi göremeyecek siluetler her geçen gün çoğalıyor” dedi.

Hükümetin, ülkeyi emirnamelerle ve kararnamelerle yönetmeye başladığını söyleyen Boysan Boyra ise, “Yapılan işlem Anayasanın ve yasaların birçok amir hükmüne aykırıdır, sakattır. Hükümeti emirname ve kararname yapmaktan, bu huyundan vazgeçmeye çağırırım” şeklinde konuştu.

Özyiğit: Yağma, vurgun ve talan var

Açıklamada ilk sözü alan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede yağma, vurgun ve talanların olduğunu söyleyerek, planlı yaşama bir türlü geçilemediğini savundu.

55 /89 sayılı İmar Yasası’nın ortada olduğunu kaydeden Özyiğit, bu yasanın amir hükmünün 2 yıl içinde kentsel imar planlarının hazırlanmasını emrettiğini söyleyerek, “Zamanında bu görev yapılmadı” dedi.

Ülkesel Fiziki Planı’nın bir yıl önce geçirildiğini anımsatan Cemal Özyiğit, kentsel imar planları konusunda harekete geçmenin devletin görevi olduğunu belirterek, “Bu yine yapılmadı ve maalesef oldubitti üzerine, birileri 4 katla alınan izni, 6-7 kata tırmandırdıktan sonra, sipariş üzerine bir emirname hazırlandı. Bu kesinlikle kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.

“Siluetler her geçen gün çoğalıyor…”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Girne sahil şeridinde denizden bakıldığında dağın, dağdan bakıldığında denizin görülmesini engelleyecek siluetler her geçen gün çoğalıyor. Bu güzel adayı kimsenin beton yığınına çevirmeye hak ve yetkisi yoktur. Hele ki birilerine rant sağlanacak diye günübirlik emirnameler hazırlanması asla kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“Aldıkları siparişi bir an önce yerine getirdiler”

Girne ve Çatalköy belediyeleriyle de görüştüklerini anlatan Cemal Özyiğit, söz konusu belediyelerin bölge için kentsel imar planları hazırladıklarını belirtti ve şunu ekledi:

“Siparişi yerine getirmeye çalışanlara ‘gelin bekleyelim, kentsel imar planları hazırlansın, imar planlarına göre, nereye ne yapılması gerekirse buna saygımız sonsuz dedik… Olmadı, bekleyemediler. Aldıkları siparişi bir an önce yerine getirdiler…”

“Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi için dava açıyoruz”

TDP’nin Girne İnisiyatif ile konuyu enine boyuna değerlendirdiğini de ifade eden Özyiğit, bölgede düzenlenen eylemlere katılarak gerekli desteği de gösterdiklerini söyledi.

Cemal Özyiğit, “Girne İnisiyatifi ile yaptığımız değerlendirmede, önce onların dava açmasını, bizim kervana arkadan katılmamız konusunda fikir birliğine vardık. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi, özlenen, beklenen gelişme için dava açıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Boyra: Ülke kararname ve emirnamelerle yönetilmeye başlandı… bu ciddi bir yanlıştır

Avukat Boysan Boyra ise konuşmasında, ülkenin kararname ve emirnamelerle yönetilmeye başlandığını söyleyerek şöyle devam etti:

“Madem öyle, parlamentoyu ortadan kaldıralım, sadece hükümet yani yürütme kalsın. Yürütme de emirname, kararname yapsın, parlamentoya gitmeden, yasa yapmadan  ülkeyi bu şekilde idare edelim…Bu ciddi bir yanlıştır”

“Yapılan işlem, anayasanın ve yasaların birçok amir hükmüne aykırı ve sakat…”

Yapılan işlemin “Anayasanın ve yasaların birçok amir hükmüne aykırı ve sakat” olduğunu belirten Boyra, “Hükümeti emirname ve kararname yapmaktan, bu huyundan vazgeçmeye çağırırım. Eğer bir kural koyacaksa gitsin bunu parlamentoda yasa şeklinde yapsın, parlamentonun denetimine sunsun. TDP olarak her kararnamenin ve emirnamenin peşinde olacağız. Mahkemeye geleceğiz. Sivil inisiyatif kuruluşlarının arkasındayız ve bu uğurda çalışmaya devam edeceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.