TDP’de KRİZ

ABONE OL
Eylül 11, 2016 16:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TDP Mağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları, Parti Meclisi kararıyla kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi ve görevden el çektirildi. Parti karıştı.

Toplumcu Demokrasi Partisi Mağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları Merkez Yönetim Kurulu’nun kararı ile geçici olarak görevden alındı. Tüzüğe aykırı davranış sergilediği gerekçesi ile Parti Meclisi tarafından kesin ihraç istemi ile Yüksek Disiplin Kurulu’na havale edildiği öğrenilen Emiroğluları’nın partiden ihraç edilmesi gündemde. Havadis’e konuşan Emiroğluları TDP PM’nin yargısız infaz yaptığını kaydederek yaşananların parti içindeki bazı kişilerin kişisel sorunlarından kaynaklandığını ve ifade etti. Alınan kararın TDP’nin duruşunu zedeleyen bir davranış olduğunu söyleyen Emiroğluları, TDP PM’nin bu kararından geri dönmesini umduğunu dile getirdi. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de TDP MYK’nın bir takım tespitleri üzerine konunun PM’de görüşüldüğünü ve alınan kararla Emiroğluları’nın tüzüğe aykırı tavırları nedeni ile kesin ihraç istemi ile Yüksek Disiplin Kurulu’na havale edildiğini açıkladı. Yüksek Disiplin Kurulu’nun önümüzdeki günlerde konuyu değerlendirmek üzere bir araya gelerek Emiroğluları’nın ihraç istemi ile ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

Emiroğluları: Bayramdan sonra gerekli adımlar atılacak

TDP Mağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları görevden alındığını doğrulayarak gerçekleri yansıtmayan bir takım gerekçelerle konunun Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini kaydetti. Kendisinin de kitle ve örgütleri ile konuyu değerlendirdiğini söyleyen Emiroğlu, örgütlerin alınan karara tepkili olduğunu söyledi. Parti Meclisi üyelerinin yalnızca 3’te 1’inin aldığını öne sürdüğü kararla partiden ihracının istendiğini söyleyen Emiroğluları, “geldiğimiz nokta partideki bir takım kişilerin küçük hesaplarıdır. Antidemokratik bir tavır sergileniyor. Yargısız infaz yapıldığı inancındayım. PM’nin bu kararından geri dönmesini umuyorum. TDP’ye yakışmayan fikir ve düşünce özgürlüğünü kısıtlayan bir karar oldu. Faşist partilerde olan tavırlar sergileniyor. TDP geleneği açısından duruşumuzu zedeleyen bir davranış oldu” şeklinde konuştu. TDP’nin erken kurultaya gitmesinden yana olmadığını açıklayan Emiroğluları, kararı “komplo” olarak değerlendirdi.

8 maddelik gerekçe

TDP tüzüğüne aykırı tavırlarda bulunduğu gerekçesi ile PM üyelerinin kesin ihraç istemi üzerine Yüksek Disiplin Kurulu’na havale edilen Mustafa Emiroğluları’na 8 maddelik gerekçe sunuldu. Emiroğluları endisine sunulan gerekçeleri şöyle aktardı: Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde TDP üyesi ve PM üyesi kişilerin siyaset yapmasına yasak olmasına yönelik parti görüşlerine aykırı bir şekilde kamuoyu yaratma.

Genel Başkan’ın talimatlarını dinlememe.

Üyelik başvurusunda bulunan kişilerin üyelik başvuruları MYK tarafından onaylanmadan bu kişilerle örgüt kurma, bunları sosyal medyadan paylaşma.

Partiyi kamuoyunda zor durumda bırakma.

Parti ideolojisine aykırı icraatlarda bulunma.

Genel Sekreter nezninde bazı seçilmiş kişilere yönelik ağır küfürlerde bulunmak.

Belediyeden çek alarak başka kişilerin yemek ücretini finanse etmek.

TDP’nin feshedilip TKP’ye dönüşülmesi konusu.

Görevden alınan Mustafa Emiroğluları ise sunulan gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Özyiğit: Emiroğluları hakkında kesin ihraç istemi var

TDP MYK’ya ulaşan bilgiler ve tespitler doğrultusunda Mustafa Emiroğluları’nın parti tüzüğüne aykırı davranışlarda bulunduğunun tespit edildiğini söyleyen TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, konunun geçtiğimiz günlerde PM’de görüşülerek kesin ihraç istemi ile Yüksek Disiplin Kurulu’na havale edildiğini kaydetti. Tüzüğe göre kesin ihraç istemi olması halinde mevcut görevden alınma kuralının uygulandığını söyleyen Özyiğit, kesin karar çıkana kadar Mustafa Emiroğluları’nın Mağusa İlçe Başkanlığı görevinden alındığını ifade etti. Yüksek Disiplin Kurulu’nun önümüzdeki günlerde bir araya gelerek konuyu görüşeceğini belirten Özyiğit, bu süre içerisinde İlçe Başkanlığı görevine İlçe Sekreteri Ece Balcı’nın vekalet edeceğini kaydetti. Parti tüzüğüne göre Mustafa Emiroğluları’nın partiden ihraç edilmesi halinde belli bir süre beklenmesi gerektiğini ifade eden Özyiğit, daha sonra TDP İlçe Kongresi’nin yapılması gerektiğini söyledi. Özyiğit Yüksek Disiplin Kurulu’ndan çıkacak kararın beklenmesi gerektiğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.