Tsipras: Kıbrıs sorunu Türk işgalinin sonucudur

Tsipras: Kıbrıs sorunu Türk işgalinin sonucudur

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Kıbrıs sorununun Türk işgalinin sonucu olduğunu ve bunun hiçbir zaman unutmaması gerektiğini söyledi.

Tsipras, çarşamba günü Atina`da resmi temaslarda bulunmakta olan Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris ile yaptığı görüşmenin ardından yukarıdaki açıklamada bulundu.

Tsipras, Yunanistan`ın Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasını desteklediğini tekrarları.
Temsilciler Meclisi Başkanı Syllouris ise yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununa değinerek, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için yapılan müzakereler hakkında iyimserlik yaratıldığını söyledi ve bunu olumlu olarak niteledi.

Yunanistan Başbakanı ise, “kritik bir aşamada bulunuyoruz” dedi ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve devamla BM Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide ile Atina`da yaptığı son görüşmelere atıfta bulundu.

Tsipras, Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasında kendi eski pozisyonlarını desteklediğini ve Yunanistan`ın gelişmeleri yakından izleyip Kıbrıs`ın kararlarını desteklediğini belirtti.

“Kıbrıs sorunu, Türk işgalinden kaynaklanan ve 42 yıldır devam eden bir sorundur” diyen Tsipras, “bunu çözümlemek amacıyla çalışıyoruz” diye belirtti.
Syllouris ise, Yunanistan`ın Kıbrıs`ta garantilerin devam etmesine karşı olduğunu tekrarlayarak, bir askeri garantinin gelecekte sorun yaratılması durumunda siyasi değil askeri eylemle çözüleceği anlamına geldiğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
işgalci tsipras türk

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?