Umut Tacirleri İş Başında

Umut Tacirleri İş Başında

Yunanistan’a gidebilmek için insan tacirlerine adam başı 2 bin Euro verip balıkçı teknesine binen 10 Suriyeli KKTC topraklarına bırakıldı

İnsan Tacirleri, Türkiye-Mersin’den tekne ile aldıkları 10 Suriyeli mülteciyi Yunanistan’a götüreceğini vaat etti. Bu iş için mültecilerden kişi başı 2 bin Euro aldıkları öne sürülen tacirler, mültecileri Yunanistan yerine KKTC’ye bırakıp kaçtı. Sınıra bırakılan mülteciler KKTC’de farklı yerlere dağılırken bir tanesi önceki gün ülkeden çıkış yapmak isterken tespit edilerek gözaltına alındı. K.A isimli erkek mültecinin polise verdiği ifadede Mersin’den tekne ile yola çıktıklarını, insan tacirlerinin kendilerinden 3 bin Euro istediğini ancak kendisinin 2 bin Euro’ya anlaştığını, Yunanistan’a gitmek için yola çıktıklarını söyledi.

KANDIRILDIĞINI ANLADI, GERİ GİTMEK İSTEDİ 

Kandırıldığını Yunanistan yerine KKTC’ye bırakıldığını anladığını kaydeden K.A’nın Türkiye’ye geri gitmek istediği için Girne Turizm Limanı’na gittiğini söylediği öğrenildi. Polis, ülke içinde kaybolan 9 mülteciyi ararken gözaltına alınan K.A soruşturma aşamasında tutuklu kalması talebi ile dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı. Duruşmada, zanlı K.A’nın KKTC’ye “Yetkili makamlardan izinsiz giriş” suçlaması ile tutuklandığını kaydeden polis, zanlının Mersinde Yunanistan’a götürülmek üzere bir balıkçı teknesi ile anlaştıklarını ancak zanlı ve henüz tespit edilemeyen 9 Suriyelinin 20 Ağustos tarihinde Alsancak bölgesine Yunanistan’a getirildikleri gerekçesi ile bırakıldığını kaydetti. Polis, zanlı ile getirilen 9 kişinin hala kayıp olduğunu ve balıkçı teknesinin de bulunması için girişimlerde bulunduklarını kaydederek, zanlının 3 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme zanlı hakkında 3 gün tutukluluk emri verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?