Akıncı: ”Tüm Tarafların Hedefi Yıl Sonunda Çözüm”

ABONE OL
Eylül 10, 2016 16:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“TÜM TARAFLARIN HEDEFİ YIL SONUNDA ÇÖZÜM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların yanı sıra, ilgili tüm tarafların hedefinin yıl sonunda bir çözüme ulaşmak olduğunu belirtti.

Bugünkü liderler görüşmesi sonrası basına açıklama yapan Akıncı, “Yıl sonuna kadar bunu başarabilmeyi ümit etmekteyim. Öyle inanıyorum ki, bu işe taraf olan diğer tarafların da hedefi budur. Arzuları budur. Bize bunu söylüyorlar. O halde var gücümüzle bunu sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bugün 7’nci toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade eden Akıncı, Bayramın üçüncü günü son toplantının yapılacağını ve ardından New York’a gidileceğini belirtti.

Görüşmede, yönetim ve güç paylaşımı başlığında henüz uzlaşı sağlanamayan ya da yakınlaşmış olduğu halde yine de ayrılıkların bulunduğu bazı başlıklar üzerinden gittiklerini söyleyen Akıncı, “Onlarda da yeni anlayış birliktelikleri sağlandı” diye konuştu:

Akıncı şöyle devam etti:

“GERÇEKLİK VE MAKULİYET BEKLİYORUZ”

“Daha tamamlanması gereken birkaç husus daha var. Onlara da ve yönetim başlığının yanı sıra mülkiyet başlığında da var olan ayrılık noktalarıyla ilgili Çarşamba günü bir egzersiz daha yapılacak ama o gün asıl hedef ortak bir açıklama metni hazırlayıp bunu kamuoyuyla paylaşmak olacak. Kısacası bugün, az da olsa yeni ilerlemeler, yeni uzlaşmalar sağlandığını söyleyebilirim. Dolayısıyla çalışmalar olumlu çerçevede devam ediyor. Bu süreci birlikte yürüttüğümüz Sayın Anastasiadis, temkinli iyimserlik söyleminde bulunuyor son zamanlarda. Evet, hepimizin temkinli iyimserlik olmasında yarar var. Ama temkinli olurken, iyimserlik de var. Çünkü bir ortak hedef var. Bu ortak hedef de artık kanaatimce ete kemiğe ve tarihe bürünmüştür. O da, bu yıl sonuna kadar bir çözümü artık bu adaya getirmektir. Belki Rumların bizden beklentileri

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.