AYM’den Deniz Yücel için hak ihlali kararı

AYM’den Deniz Yücel için hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçlarından tutuklanan, daha sonra tahliye edilen Almanya’da yaşayan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in, bireysel başvurusunda, kişi hürriyeti ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, Die Welt gazetesi muhabiri Yücel ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 27 Şubat 2017’de tutuklandı. 4 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen Yücel, 16 Şubat 2018’de tahliye edildi.

Cezaevinde tutuklu bulunduğu sırada Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan Deniz Yücel’in durumuna ilişkin Yüksek Mahkeme’nin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

25 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT ÖDENECEK

Oy çokluğuyla, kişi hürriyeti ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar veren Yüksek Mahkeme, Yücel’e 25 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, çeşitli iddiaları ise açıkça dayanaktan yoksun olması, başvuru yollarının tüketilmemesi gerekçeleriyle kabul edilemez buldu.

Yücel’in ‘silahlı terör örgütü propagandası yapma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçlarından tutuklandığı belirtilen kararda, başvurucu hakkındaki uygulanan tutuklama tedbirinin kanuni dayanağı bulunduğu aktarıldı. 

Milliyet’in hangi köşe yazarı Hürriyet’e transfer oldu?

Çukur’un yıldızından film çekimine askerlik molası

‘Erdoğan, Erkan Tan’dan rahatsız’

49 sanatçıdan Kaftancıoğlu’na destek: Bu sesin susturulmasına izin vermeyeceğiz

Bir dönemin sonu! iPhone’un tasarımcısı, Apple’dan ayrılıyor

‘TRT kırmızı bültenle aranan birine mikrofon uzatamaz’

G20 zirvesi bu fotoğrafla başladı!

Flaş! Sıfır Bir dizisinin oyuncuları gözaltına alındı!

Tuba Büyüküstün’e doğum günü jesti

Sefa Doğanay’ın Aleyna Tilki videosu olay oldu!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?