Bloomberg muhabirlerine TL haberi davası!

Bloomberg muhabirlerine TL haberi davası!

Türk Lirası’ndaki ani değer kaybının Türk bankaları üzerindeki etkisi hakkında bir haber hazırlayan iki Bloomberg muhabiri aleyhine, 2 ila 5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldığı duyuruldu.

 

Turkish prosecutor requests jail for two Bloomberg reporters https://t.co/vKYrnHTbBl

DW Türkçe’nin Bloomberg’den aktardığı habere göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şikayeti üzerine hazırlanan iddianamede, muhabirler Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın Ağustos 2018’de yaptıkları haberle, Türkiye ekonomisinin ‘istikrarını zayıflatmaya çalışması’ söz konusu davaya gerekçe olarak gösterildi.

ABD ile geçen yıl yaşanan Rahip Andrew Brunson krizi nedeniyle dolar kuru iki hafta içinde 4.70 TL seviyelerinden 7 TL’ye tırmanmıştı. İlişkilerdeki gerilim ABD’li rahip Brunson’un serbest bırakılmasının ardından azalmış, kurda da kısmen bir düşüş yaşanmıştı.

BLOOMBERG’DEN KINAMA VE MUHABİRLERE DESTEK

Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait haber değeri taşıyan olaylar hakkında adil ve doğru haberler yapan iki muhabirimize yönelik iddianameyi kınıyoruz. Onların yanındayız” dedi.

Ayrıca iddianameye konu olan haberiyle ilgili sosyal medya hesaplarından yorum yapan ya da Türkiye’deki bankaları ve ekonomiyi eleştiren paylaşımlarda bulunan 36 kişi hakkında da suç duyurusunda bulunulduğunu bildiren Bloomberg, davanın ilk duruşmasının 20 Eylül’de İstanbul’da görüleceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı’nın İstanbul Yenikapı’daki mitinginde yaptığı konuşmada “Dövizi tırmandırmaya çalışıyorlar” diyerek, “Bu tür provokatif eylemlerin içerisine giriyorsanız bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu – Yıldırım ortak canlı yayınını hangi şirket yapacak?

Ahmet Hakan: Portakal’ın Kabataş’ı, Kabataş’ın Portakal’ı

Yavuz Selim Demirağ aynı gün tahliye edildi

puhutv film kütüphanesine 140 yeni film ekleniyor

Nurgül Yeşilçay’ın yeni partneri hangi ünlü oyuncu oldu?

Sözcü davası: ‘FETÖ olayı gazetemize sığmaz, bütün iddiaları çürüttüm’

Habertürk yazarı Karasu: Kadın futbolcunun gol sevinci ayıp mı?

Haber Global İmamoğlu’nun VIP salonu önündeki sözlerini yayınladı

Ekonomik krizin TV izleme alışkanlığı ve sosyal medya kullanımı ile bir ilintisi var mı?

Ali Sunal: Kadınlara şans verilmeli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?