İleri tarihli çekler geri döndü

ABONE OL
Ağustos 29, 2016 12:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Murat ve Hasan Koçak kardeşler, Tatlısu’da üretim yapan seracılardan aldığı ürünlerin karşılığında ileri tarihli çek kesti, Koçak kardeşlere ait yüz binlerce liralık çekler geri döndü, seracı mağdur oldu

Duygu Alan

Tatlısu’da üretim yapan seracılar, Murat ve Hasan Koçak kardeşlerle girdiği ticari ilişkiden ciddi zararla çıktı.

Geçtiğimiz sezon üretimini ileri tarihli çekler karşılığında Koçak kardeşlere satan seracılar, bu çekleri borcuna karşılık olarak fidecilere verdi.

Koçak kardeşlerin kestikleri çeklerin bankalarda karşılığı çıkmadı. Bankalardan eli boş dönen fideci, seracının kapısına dayandı.

Piyasaya milyonlarca liralık borç bırakarak ülkeyi terk eden Murat ve Hasan Hakan Koçak kardeşlerden Hasan Hakan Koçak, 24 Ağustos’ta ülkeye giriş yapmak istediği sırada tespit edilerek, 6 ayrı poliçeler yasasına aykırı harekette bulunmak suçundan tutuklandı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde 25 Ağustos 2016 tarihinde yargıç huzuruna çıkarılan Hasan Hakan Koçak, teminat koşulu ile yargılanıncaya kadar serbest kaldı.

Koçak kardeşlerden binlerce lira alacaklı olan seracılar, alacaklarının peşine düştü. Koçak’ın borçlarını ödemek istediği öğrenilirken, nasıl bir yol izleneceği bilinmiyor.

Üretici borç batağında

Yeni üretim sezonu geldi çattı ancak seracıların elinde ne para var ne de paraya çevirebileceği ürünü. Bir yandan Ziraat Bankası’ndan daha önceden kullandığı kredinin taksitlerini ödemek zorunda olan seracı bir yandan yeni sezon için hazırlıklarını başlatmak zorunda.

Evinin geçimini bile sağlamakta güçlük çeken seracının başı şimdi de ödediği sandığı ancak çeklerin karşılıksız çıkması nedeni ile ödeyemediği borçları ile dertte.

Devletten de yardım bekliyorlar

Tatlısu’da seracılar, içine girdikleri kaostan çıkış yolu arıyor. Elinde birikmişi olmayan seracı eşinden dostundan da ihtiyacı olan parayı temin edemedi. Borç gırtlağa dayandı, seracı iflasın eşiğine geldi.

Seracılar, Koçak kardeşlerden alacaklarını tahsil edene kadar devletin kendilerine yardım etmesini istedi. Seracıların devletten talebi, yaşadıkları zor günleri atlatıp, yeni sezon üretimine başlayabilmeleri amacı ile Ziraat Bankası’ndan daha önceden kredi kullanmış olan seracıların bu kredilerinin vadelerinin 1 yıl uzatılması. Kredi kullanmayan seracılara ise yine Ziraat Bankası’ndan sıfır faizli, kredi imkanı sağlanması.

Hasan Hakan Koçak ülkeye döndü

KKTC’de sebze ve meyve toptancısı Osman Koçak Ltd’in işletmecileri, Murat ve Hasan Hakan Koçak kardeşler, piyasaya milyonlarca lira borç bırakarak yurtdışına çıkış yaptı.

Çek yasağına girmesine rağmen tasarrufunda bulunan çekleri iade etmedikleri için Murat ve Hasan Hakan Koçak hakkında tutuklama emri çıktı.

Seracıların da binlerce lira alacaklı olduğu Koçak kardeşlerden Hasan Hakan Koçak, 24 Ağustos’ta ülkeye giriş yapmak istediği sırada tespit edilerek, 6 ayrı poliçeler  yasasına aykırı harekette bulunmak suçundan tutuklandı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde 25 Ağustos 2016 tarihinde yargıç huzuruna çıkarılan Hasan Hakan Koçak’ın yurtdışına çıkışı yasaklanarak KKTC yurttaşı bir kişinin 30 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması koşulu ile serbest kalmasına emir verildi. Teminat şartını yerine getiren zanlı Hasan Hakan Koçak yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı.

Koçak’ın borçlarını ödemek istediği öğrenilirken, nasıl bir yol izleneceği bilinmiyor.

Kargı: Üretim tehlikede

Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı, Murat ve Hasan Koçak kardeşlerin seracıların elinden tüm ürünü ileri tarihli çekler karşılında satın aldığını ancak bu çeklerin bankalarda karşılığının çıkmadığını söyledi.

Seracıların büyük bir mali çıkmazda olmasından üretimin de tehlikeye girdiğini kaydeden Mithat Kargı, üretimin devamlılığı adına devletin bu zor dönemde seracılara yardım eli uzatması gerektiğini kaydetti.

Kargı şunları anlattı: “Koçak kardeşler seracılardan ürünü aldı, karşılığında nakit değil, ileri tarihli çek verdi. Seracılar da bu çekleri kendi borçlu oldukları fidecilere borçlarının karşılığı olarak verdi. Haziran ayında çeklerin günü geldi, ancak bu çeklerin bankalarda karşılığı çıkmadı. Hal böyle olunca da alacaklıları, seracıların kapısına dayandı. Tüm ürününü Koçak kardeşlere satan seracı ise elinde para olmadığından ödeme yapamadı. Bizim devletten talebimiz, bu zor dönemi atlatabilmemiz için Ziraat Bankası’ndan daha önceden kredi kullanmış olan seracıların bu kredilerinin vadelerinin 1 yıl uzatılması. Kredi kullanmayan seracılara ise yine Ziraat Bankası’ndan sıfır faizli, kredi imkanı sağlanmasıdır.”

Seracılar ne dedi?

Arif Kargı: Çıkmazdayız

“Koçak kardeşlerden sattığım ürün karşılığında aldığım 47 bin TL’lik çekin karşılığı çıkmadı. Ben bu çekleri borcum karşılığında fideciye verdim. Çeklerin günü geldi, fakat bankada karşılığı çıkmadı. Bu arada Koçak kardeşler adayı terk etti, fideci de tabi haklı olarak alacağını istemek için kapımıza geldi. Fakat bizim bu parayı hemen çıkarıp ödememiz imkansız. Çünkü elimizde yok, birikmişimiz yok. Yeni sezon geliyor, bu insanlara borçlarımızı ödemezsek, yeniden fide de alamayız, Seraları da yenileyemeyiz. Mağduruz. Koçak kardeşlerden biri ülkeye döndü. Koçak’ın bize olan borcunu ödemesini bekliyoruz.”

Musa Çil: Devletten destek bekliyoruz

“Verdiğimiz ürün karşılığında ben 8 bin TL, kardeşim Ali Çil 4 bin TL, Mustafa Çil ise 5 bin TL’lik ileri tarihli çek aldık. Çekler karşılıksız çıktı. Ne borçlarımızı ödeyebildik ne de elimizde paraya çevirebileceğimiz bir ürün var. Yeni sezon geliyor, fide almamız gerekir ama fideciye borcumuz var yeni fide alamayız. Seraları yenilemek, ilaç almak lazım ama cepte para yok. Devletten talebimiz bu zor günler geçene kadar devlet Ziraat Bankası’ndan daha önceden kullandığımız kredinin vadesini 1 yıl uzatırsa rahatlarız. Aksi taktirde bu yıl üretim dibe vuracak.”

Adem Çil: Borcu borçla kapatmaya çalışıyorum

“Koçak kardeşler beni de mağdur etti. Verdiğim ürün karşılığında 42 bin TL’lik ileri tarihli çek almıştım, çek karşılıksız çıktı. Borçlarımı ödeyemedim, bu borçları ödeyebilmek için başka bankalardan borçlanmak zorunda kaldım. Zaten geçen yıl birçok yatırım yaptım ve bu yatırımları bankalardan ve başka yerlerden borçlanarak yaptım. Hem geçimimi sağlamak hem de bu borçlarımı ödeyebilmek için ürünü sattım ama çek karşılıksız çıktı. Şimdi borcu borçla kapatmaya çalışıyorum. Sezona girmek için ayrıca yine ciddi bir paraya ihtiyacım var. Benim Ziraat Bankası’ndan kredi almadım benim talebim en azından Ziraat bankası bana faizsiz kredi verirse borçlarımızı öteler daha rahat ödeyebilmek için zaman kazanmış oluruz.”

Mustafa Çil: Devletin desteğine ihtiyacımız var

“Koçak kardeşlerden ileri tarihli olarak aldığım 5 bin TL’lik çeki ben de borcuma karşılık verdim. Bu çekin karşılığı çıkmadı ve ben şimdi mağdurum. Belki, 5 bin TL ülkede birçoğu için ciddi bir rakam değil, belki birçok kişi bu paranın miktarını tartışmaz bile ama benim için, geçimini sadece üretim yaparak sağlayan bir kimse için bu para ciddi bir paradır. Benim devletten talebim bu zor günlerde elimizden tutsun ve Ziraat Bankası’ndaki borçlarımızın vadesi en azından 1 yıl uzatılsın bizlerde üretimin devamını getirebilelim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.