Nâzım Hikmet’in şiirinden uyarlanan tiyatro oyununa iptal kararı!

Nâzım Hikmet’in şiirinden uyarlanan tiyatro oyununa iptal kararı!

Oyun Sandalı ekibi tarafından sahnelenen, Harun Güzeloğlu’nun yönetmenliğini yaptığı, tiyatro oyuncusu Cansu Fırıncı’nın tek kişilik performansıyla sahnelenen ‘Taranta Babu‘ oyunu, MHP‘li Amasya Belediyesi tarafından ‘politik’ bulunarak engellendi.

Nâzım Hikmet’e kimler düşmandır?

İtalyan faşisti Mussolini İtalya’sında geçen oyun bir diktatörün yönetimi altındaki ülkede yaşayan ve kurşuna dizilen bir delikanlının eşine yazdığı mektuplar üzerinden faşizmi hicvediyor.

soL’da yer alan habere göre; Nâzım Hikmet’in eserinden tiyatro sahnesine uyarlanan ve bugüne kadar 50’nin üzerinde gösterimi gerçekleştirilmiş olan, Ankara, İzmir, Bursa, Bergama, Mudanya, Bandırma ve daha pek çok yerde sahnelenen oyun MHP’li belediye tarafından keyfi bir biçimde engellendi.

Oyunu organize etmek isteyen üniversiteli gençleri önce makamında ağırlayıp yaygın duyuru sözü veren ertesi gün ise salon tahsisini iptal eden Amasya Belediye Başkanı, üniversitelilerin görüşme talebine rağmen, onları saatlerce belediye binasında bekleterek, geri çevirdi.

Oyuncu Cansu Fırıncı, Amasya Belediyesi’nin kararına tepki gösterdi. soL’a açıklamada bulunan Fırıncı, “Nâzım Hikmet’e kimler düşmandır? Faşistler, yobazlar, gericiler, kapitalistler, halka dost gibi görünüp kesesini doldurma peşinde koşanlar! Nâzım’dan kimler korkar? Yine onlar! Ama komünist şair Nâzım Hikmet bu memleketin en ‘meşru’ ve ‘meşhur’ evlatlarından biri olduğundan onun şiirlerini miting meydanlarında okumadan da duramazlar!” derken, “Meydanlarda şiirlerini okurlar ama salonların kapılarını kapatırlar! Belediyelerin kültür merkezleri belediye başkanlarının tapulu malı değildir. Halka aittir! İstedikleri kadar engellesinler. Taranta Babu seyirci ile buluşmaya devam edecek. Hem de daha çok!” ifadelerini kullandı.

Cansu Fırıncı, kişisel Twitter hesabından da şu mesajı paylaştı:

Dostlar, tiyatro oyunumuz @amasyabel tarafından ‘politik olduğu’ gerekçesi ile engellendi! Nâzım Hikmet’in tüm kitabevlerinde ve kütüphanelerinde bulunan eseri Belediye Başkanı tarafından ‘politik’ olduğu gerekçesi ile salon tahsisi iptal edilerek fiilen yasaklandı!

Ertuğrul Özkök: Madem her şey çok güzel olacak…

Cem Yılmaz sahnede fenalaştı!

Ali İhsan Yavuz’dan Şahan Gökbakar’a yanıt!

Gani Müjde’den ‘kayıt’ yanıtı: Şeref belgesi!

Kemal Öztürk’ten flaş Yeni Şafak kararı!

TRT1’in Tozkoparan dizisinin kadrosuna flaş transfer!

Kardeş Çocukları’nda Berkay Hardal, hangi role hayat verecek?

TRT’den Sibel Tüzün’e ‘Ekrem İmamoğlu’ iptali!

Murat Ongun’un İBB’deki görevine son verildi!

Akit TV sunucusuna hapis cezası!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?