Trump: Bir anlaşma yapılmazsa Çin büyük zarar görecek

Trump: Bir anlaşma yapılmazsa Çin büyük zarar görecek

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Çin’de iş yapacak kimse kalmayacak. Bu durum Çin için çok kötü ama ABD için çok iyi! Fakat Çin çok uzun yıllar boyunca ABD’den yararlandı ve oldukça ilerledi. Bu nedenle, Çin karşılık vermemeli, yoksa her şey daha kötü olur!

 

 

“Başkan Şi başta olmak üzere Çin’deki arkadaşlarıma bunu açıkça söylüyorum; eğer, ABD ile bir anlaşma yapmazsanız bu durum Çin’e büyük zarar verecek çünkü şirketler Çin’den ayrılmak zorunda kalacak. Çin çok pahalı. Harika bir anlaşmanız vardı, neredeyse tamamlanmıştı ve siz geri çekildiniz!”

 

 

Trump ayrıca Çin’e uygulanan ek gümrük vergilerinin ABD ekonomisindeki büyümeye katkı sağladığını belirterek şu paylaşımı yaptı:

“İlk çeyrekte beklentinin üzerinde elde edilen yüzde 3.2 oranındaki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’yı Çin’e uygulanan ek gümrük vergileri oldukça destekledi. Bazı insanlar bunu anlamıyor!”

 

 

Medyada daha önce yer alan haberlerde, Washington yönetiminin Cuma günü Çin üzerinde uygulamaya başladığı ek gümrük vergilerine karşılık olarak Çin’in olası misilleme vergilerle yanıt vermesi olasılığı üzerine Trump, “vergi uygulanan çoğu şirketin Çin’den ayrılıp Vietnam gibi Asya ülkelerine yöneleceği” uyarısını yapmıştı.

Kaynak: DHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?