Otizmli oğluna 19 yıldır kol kanat geriyor

Otizmli oğluna 19 yıldır kol kanat geriyor

Tekirdağlı 60 yaşındaki Muhterem Yıldız, oğlunun bazı hareketlerindeki durağanlık nedeniyle 2 yaşındayken götürdüğü doktorda Mertcan’ın otizmli olduğunu öğrendi.

Önceleri büyük üzüntü yaşayan Muhterem Yıldız, hayatındaki her şeyi oğluna göre programlayıp 19 yaşındaki Mertcan için yaşamaya başladı.

Mertcan’ın kullandığı ilaçların kilo aldırma yan etkisini önlemek amacıyla yaz kış 5 kilometre yürüyen baba oğul, birbirilerine bağlılıklarıyla çevredekilerin ilgisini çekiyor.

“Bebekliğinden beri hiç elini bırakmıyorum”

Baba Muhterem Yıldız, çocuklarına yüzde 80 otizmli teşhisi konulduktan sonra hayatlarının, yaşam biçimlerinin, alışkanlıklarının değiştiğini, tüm programlarını oğlu Mertcan’a göre yaptıklarını söyledi.

Otizmin ne olduğunu önceleri bilmediklerini belirten Yıldız, şunları anlattı:

“Başımıza geldikten sonra öğrendik, ilk öğrendiğimizde biraz bocaladık ama bu durumu çabuk atlattık. O zaman ‘neden bizim başımıza böyle bir şey geldi’ dedim. Sonra her şeyin Allah’tan olduğunu düşündüm ve mücadele etmeye başladım. Çok sıkıntılar yaşadım ama hepsini aştık. Bu süreçte önemli olan durumu kabullenip çocuğun eğitimine başlamak.” 

Yıldız, oğlunun mutluluğu için elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirerek, “Oğlum otistik olduğu için bazı ilaçlar kullanıyoruz, bu ilaçlar da kendisinde kilo yapıyor. Doktora da danıştık ve yürümesi gerektiğini söyledi biz de bu yüzden her gün yürüyüş yapıyoruz. Bebekliğinden beri hiç elini bırakmıyorum o benim bir tanem” dedi.

“Baba dediğinde gözyaşlarımı tutamadım”

Babalar Günü’nün kendisi için buruk geçtiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Herkesin çocuğu hediye alıp babasının Babalar Günü’nü kutluyor. Bu benim için bir hayal, o yüzden bugünler buruk geçiyor. Ben de oğlumun hediye alıp beni öpmesini, bana gülmesini beklerim. Kendisi sağlıklı olsun iyi olsun bana yeter. Benim bütün mücadelem onun iyi olması. Ömrüm yettiği sürece oğlum için mücadeleme devam edeceğim. Mertcan konuşamıyordu, sonradan konuşmaya başladı. Bana ilk defa baba dediğinde gözyaşlarımı tutamadım, ağladım.” 

Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?