Şehitlerin anısına dikilen fidanlarla yeşeren “Çubuk Şehitleri Ormanı”

Şehitlerin anısına dikilen fidanlarla yeşeren “Çubuk Şehitleri Ormanı”

Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehitlere özel orman hazırlandı. Adı da Çubuk Şehitleri Ormanı. Buraya fidan diken şehit aileleri, hem çocuklarının anısını yaşatıyor hem de doğayı yeşillendiriyor.

Çubuk Terör Mağdurları Derneği Başkanı Zeki Avan, şehit anne ve babalarının diktiği fidanlarla alanın yemyeşil hale geldiğini söyledi.

Şehit yakınlarının ormanlık alandaki ağaçlarla çocukları gibi ilgilendiğini vurgulayan Avan, şöyle konuştu:

“Şehit anne ve babalar bizzat geldi, şehit çocuklarının isimlerini bir ömür boyu yaşatabilmek için elleriyle buraya fidanlar dikti. Yaklaşık 17 yıl önce dikilen çam fidanları bugün iki adam boyu oldu. Şehit aileleri 17 yıl boyunca buraya değişik zamanlarda gelip hem yeni fidanları toprakla buluşturdu hem de bakımlarını yaptı. Bu fidanları suladılar, evlatlarının hasretini sevgisini bu fidanlarda aradılar. Her şehit için birer fidan ile başladığımız orman oluşturma serüvenimize her yıl doğum, ölüm ve özel günlerinde diktiğimiz yeni fidanlarla binlerce fidana ulaştık. Sonuçta işte gördüğünüz bu büyük ormanlık alana kavuştuk. Bundan sonraki amacımız bu alanı genişleterek daha büyük bir ormanlık alan oluşturmak.” 

Avan, ormanlık alanın üst kısmına büyük taşlarla yazdıkları “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” yazısının boyasını da yenileyeceklerini anlattı.

“Adına diktiğimiz fidanlarla onu yaşatmaya çalışıyorum”

Çocuğunun 25 sene önce şehit olduğundan bahseden şehit babası Ramazan Gergin, 17 yıldır çocuğunun hasretini ormanlık alanda gidermeye çalıştığını belirtti.

“Her sene doğum gününde, şehadet yıl dönümünde, Babalar Günü’nde gelir, buradaki fidanlarının bakımlarını yaparım, yeni fidanlar dikerim. Çocuğumuz şehit oldu ama bu dünyada adına diktiğimiz fidanlarla onu yaşatmaya çalışıyorum.”

Kendilerine ormanlık alanla ilgilenmeyi bir vazife haline getirdiklerini anlatan şehit babası Bekir Koç da “Temizliğini yaparız, diplerini çapalarız, sularız ve bu şekilde vazifemizi yaparız. Çam da aynı insan gibi ilgi isteyen bir ağaç. Bu nedenle sevgimizi vererek büyütmemiz gerekiyor. Çocuk gibi ilgi isteyerek büyüyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?