“Şeker usta” kemençe yaparak ağaçlara hayat veriyor

“Şeker usta” kemençe yaparak ağaçlara hayat veriyor

Sakarya’nın Hendek ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Şeker Salı, ilerleyen yaşına rağmen Karadeniz yöresiyle özdeşleşen kemençe yapıyor.

Mesleğin koybolmaya yüz tutmasından korkuyor

Akçayır Mahallesi’nde 20 metrekarelik atölyesinde günün belirli saatlerinde çalışan aslen Trabzonlu olan kemençe ustası Salı, ilk önce temin ettiği ardıç ağaçlarını aletlerle işleyerek kemençenin iskeletini oluşturuyor. Keser, matkap ve yontucu aletlerle enstrümana son şeklini veren Salı, kapak, köprü ve tellerini eklediği el emeği kemençeleri 500-600 liradan satışa sunuyor.

İlerleyen yaşına rağmen bir kemençe ile 3-4 gün uğraşan Şeker Salı, mesleğin kaybolmaya yüz tutmasından endişe ediyor. 

“Eski sevgi, eski alışveriş yok”

60 yıllık kemençe ustası Şeker Salı, iyi bir kemençenin ardıç ve erik ağaçlarından yapıldığını söyledi.

Kemençelere eski rağbetin kalmadığını anlatan Salı, “Çalan da pek azaldı. Eline bir keser alan kemençe yapmaya kalkıyor. Onun için eski sevgi, eski alışveriş yok. Artık millet de para mı yok bilemiyorum, kemençeye ilgi yok. Sipariş olursa yapıyoruz” dedi.

Salı, yaşının mesleği yapmaya engel olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Yaşım 84 olmasına rağmen Allah’a şükür genelde çalışıyorum, yaptığım işler beni hiç yormuyor. Kendimi 15 yaşında hissediyorum, yaşa bakmayın. Gücüm, bu işi yapmaya elverişli.”

Şeker Salı, iyi bir kemençeyi 500-600 liraya sattığını fakat müzik marketlerinde bin liradan satışa sunulduğunu vurgulayarak, ekmek parası için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Kaynak: AA 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?